PFAS: Ne všechny „věčné chemikálie“ v těle přetrvávají
Per- a polyfluoroalkylované látky (PFAS) jsou v životním prostředí dlouhodobě přetrvávající průmyslové chemikálie obsahující fluor, které jsou často označovány jako „věčné chemikálie“. PFAS jsou celosvětově rozšířeny v životním prostředí a v malých množstvích se vstřebávají prostřednictvím potravin a pitné vody. V organismu lze detekovat zejména čtyři sloučeniny PFAS s dlouhým řetězcem, o nichž je známo, že mají velmi dlouhou dobu setrvání v organismu člověka. To ale neplatí pro všechny látky PFAS, jak ukazuje srovnávací studie 15 sloučenin PFAS:
Kinetics of 15 per- and polyfluoroalkyl substances (PFAS) after single oral application as a mixture – A pilot investigation in a male volunteer – ScienceDirect. Tato studie týmu vědců z německého Spolkového institutu pro hodnocení rizik (BfR) je první svého druhu.
Rozhodujícím faktorem pro dobu setrvání v organismu je délka uhlíkového řetězce molekuly: PFAS s krátkým řetězcem se vylučují rychleji. Jejich poločas rozpadu se pohybuje pouze v řádu dnů až týdnů, zatímco PFAS s dlouhým řetězcem mají poločas rozpadu až několik let. Poločas rozpadu udává dobu, po kterou se polovina látky odbourá nebo opustí tělo.
Pokud jde o otázku, jak rychle se PFAS vylučují z organismu, mají pokusy na zvířatech jen omezenou hodnotu. Výzkumník z úřadu BfR proto provedl [1] experiment sám na sobě. Požil směs 15 chemických látek PFAS v nízkých dávkách. Zvláštností těchto sloučenin bylo, že byly označeny (neradioaktivním) uhlíkem-13 (13 C). Tento izotop uhlíku umožnil měřit požité sloučeniny PFAS nezávisle na těch, které již předtím byly v těle. Aby bylo možné získat přesný obraz o chování PFAS v organismu, měřily se koncentrace látek v krvi a jejich vylučování ve stolici a moči. Tento experiment poprvé umožnil přímo porovnat chování 15 různých PFAS v organismu. Jak se PFAS vylučují? Studie přináší zajímavé výsledky i v tomto ohledu. PFAS s krátkým řetězcem opouštějí organismus převážně močí. Sloučeniny s dlouhým řetězcem mohou být naopak z původně vzniklé moči v ledvinách vráceny zpět do organismu pomocí určitých transportních molekul (což bylo známo již dříve). Jejich vylučování močí je proto velmi nízké, což vysvětluje jejich dlouhou dobu setrvání v organismu. Přesné informace o poločasu rozpadu a distribuci sloučenin PFAS v organismu mají velký význam. Jsou důležitým základem pro odhad příjmu těchto látek, a umožňují tak posouzení zdravotních rizik.
Další informace o PFAS je možné nalézt na webových stránkách BfR:
- https://www.bfr.bund.de/cm/349/self-experiment-body-can-absorb-fluorinecontaining-chemical-pfoa-through-the-skin.pdf
- https://www.bfr.bund.de/cm/349/residues-of-plant-protection-products-withpfas-active-ingredients-in-fruit-and-vegetables-is-there-a-health-risk.pdf
Otázky a odpovědi k PFAS:
Informace SZÚ: Per- a polyfluorované sloučeniny – Co je potřeba vědět? (pdf)
Zdroj: BfR