Peptidový nanosprej vylepší plodiny bez šlechtění
Informace portálu Gate2Biotech
Badatelé japonského centra RIKEN Center for Sustainable Resource Science (CSRS) vyvinuli novou metodu pro zlepšení kvality úrody, aniž by bylo nutné plodiny šlechtit či vytvářet GM odrůdy.
V tomto případě nejde o změny v genomech šlechtěných plodin, ale o speciální sprej, který zajistí přenos bioaktivních látek přes listy plodin do jejich buněk. Nová technologie by mohla být využita například při ochraně plodin proti škůdcům a patogenům nebo třeba pro zlepšení jejich odolnosti vůči suchu. Podstatné je, že to lze dosáhnout s nižšími náklady a v kratším čase než při tvorbě geneticky upravených odrůd.
V dnešní době dokážeme měnit genomy organismů a vytvářet GMO, včetně pěstovaných plodin. Nicméně, výroba transgenních rostlin vyžaduje hodně peněz a času. Ještě větší problém je, že GM plodiny si stále ještě nezískaly širokou podporu veřejnosti.
Tým RIKEN CNRS, který vedl Masaki Odahara, přináší alternativní řešení. S jejich sprejem je možné namísto zásahu do genomu plodiny, cílový gen vypnout nebo třeba zesílit jeho expresi vložením specifických bioaktivních molekul. Tyto molekuly přitom nesou nanočástice, které mohou pronikat buněčnou stěnou rostlin.
Tuto schopnost má celá řada nanočástic. Odaharův tým použil speciální peptidy CCP (cell-penetrating peptides), protože mohou pronikat nejen buněčnou stěnou, ale také mohou cílit na strukturu uvnitř rostlinné buňky, například na chloroplasty.
Podle Odahary jsou jejich výsledky zásadní. S kolegy ověřili, že existuje alternativní přístup, s nímž je možné dosáhnout prakticky totéž jako s klasickými genetickými modifikacemi.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Více informací naleznete zde: Nanocarrier spray: Better crops without genetic modification (phys.org)
Zdroj: Gate2Biotech