Bezpečnost potravin

Pátý ročník Poznej svého farmáře lidem otevře 15 farem v České republice

Vydáno: 22. 5. 2018
Autor: MZe

Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 22. 5. 2018.

Na Farmě pod Ještědem na Liberecku v sobotu 26. května odstartuje letošní ročník projektu Poznej svého farmáře. V průběhu čtyř měsíců zavítá série vzdělávacích akcí do všech krajů České republiky, skončí 29. září na Farmě Bělina na Karlovarsku. Cílem projektu je podpořit prodej ze dvora a seznámit veřejnost s kvalitními potravinami.

„Projekt Poznej svého farmáře je jedinečnou možností propagace malých a středních zemědělských podniků v regionech. Návštěvníci se tak seznámí se zemědělci ze svého okolí, poznají jejich produkci a aspekty hospodaření. Akce, do které se většinou přihlašují rodinné a ekologické farmy, tak přispívá k vzájemnému pochopení a prohloubení vazeb mezi zemědělci a obyvateli venkova,“ řekl Petr Jílek pověřený řízením sekce zemědělských komodit a ekologického zemědělství.

V letošním roce se veřejnosti otevře celkem 15 farem po celé České republice. Lidé se tak budou moci seznámit s výrobky lokálních producentů. V loňském roce byla průměrná návštěvnost na jednu farmu 1288 lidí (19 farem), což bylo o zhruba 500 více než v roce předchozím (780, 13 farem). V ročníku 2017 byl ustanoven nový rekord v počtu příchozích na jednu akci. Zlatou farmu ve Vrbátkách na Olomoucku navštívilo 3074 osob.

Návštěvníci mohou na každé z farem vždy na jednom místě ochutnat výrobky přímo od farmářů, nakoupit kvalitní potraviny z regionu a podívat se, jak farmáři hospodaří a vyrábí potraviny. Nedílnou součástí každé akce je i tematický doprovodný program pro celé rodiny, například hudební a divadelní vystoupení, představení regionálních potravin či lokálních farmářů nebo foodtruck se sladkovodními rybami. Pro děti je připraveno malování na obličej, projížďky na ponících nebo skákací kombajn.

Rozpočet na letošní ročník, tedy 15 akcí, je 3 miliony korun s DPH, což je zhruba stejně jako loni.

 

Termíny a místa konání projektu Poznej svého farmáře v roce 2018

KRAJ

FARMA

TERMÍNY

Liberecký

Farma pod Ještědem

26. 5.

Olomoucký

Farma Branná

16. 6.

Středočeský

Farma Hanka Mochov

23. 6.

Pardubický

Farma pod Kopcem n

30. 6.

Jihomoravský

Farma Amálka

7. 7.

Plzeňský

Hledá se náhrada

14. 7.

Královehradecký

Rybí sádky Opočno

21. 7.

Vysočina

Olejový mlýn Petráveč

28. 7.

Královehradecký

Farma Kejklíček

4. 8.

Jihočeský

Na Italské farmě

11. 8.

Moravskoslezský

Farma Stromovous

18. 8.

Zlínský

Farma Žerlina

25. 8.

Středočeský

Ekofrukt Slaný

8. 9.

Ústecký

Farna Babina

22. 9.

Karlovarsky

Farma Bělina

29. 9.

 

Tiskové oddělení Ministerstva zemědělství

Zdroj: MZe