Bezpečnost potravin

Opravdu horké letní dny?

Vydáno: 15. 7. 2024
Autor: HSHMP

Foto: Pixabay

Dostatek tekutin je jednou ze zásadních podmínek prožití léta ve zdraví.

Je třeba eliminovat riziko dehydratace. Při nedostatku vody v organismu roste nebezpečí vyčerpání z tepla, hrozí úpal a kolaps z přehřátí. Pocit žízně je projevem v té chvíli již existujícího deficitu vody v organismu. Čili napít se v situaci, kdy mám žízeň, je vlastně POZDĚ.

Ideální jsou tekutiny ani teplé ani ledové, ani příliš sladké ani zcela bez chuti, takové, kterých zvládneme bez pocitu odporu vypít větší množství, než na jaké máme aktuálně chuť. Takovými tekutinami jsou různé minerální vody (případně lehce ochucené, třeba citronem, meduňkou, mátou, kouskem ovoce) nebo slabé čaje, ochucená kohoutková voda, velmi! naředěný ovocný džus, zeleninové šťávy, nebo případně i vývarová polévka a podobně. Sladké limonády příliš vhodné nejsou, zejména pro jejich sycení kysličníkem uhličitým a vysoký obsah cukru. Na druhou stranu, malá sklenička oblíbené limonády poté, co dítě vypilo potřebný objem čisté či ochucené vody nebo čaje, může dítě motivovat a zároveň ho učit věku přiměřené vyváženosti konzumace toho, co je tzv. „zdravé“ a na co má „jen chuť“. I pro dospělé osoby je šikovné nápoje různě střídat, aby se nám chuť nápoje takzvaně „nepřepila“.

Alkohol ani černou kávu nelze v horku doporučit.

Potřebné množství tekutin je individuální podle věku, zdravotního stavu, namáhavosti činnosti, které se věnujeme, tepelným a vlhkostním podmínkám, v nichž trávíme čas. Obecně ovšem lze říci, že v horku je potřeba víc tekutin než obvykle během roku, že jejich množství musíme nejméně o polovinu navýšit, čili u dospělé osoby se jedná o nejméně dva litry. V případě namáhavé činnosti nebo sportu se potřeba tekutin zas ještě zvyšuje, v extrému až na několikanásobek.

Zejména senioři ztrácejí pocit žízně, malé děti zas se zaberou do svých her a jiných činností a na pití zapomenou, při pracovním zaujetí zapomínáme na příjem tekutin všichni. Z toho důvodu má smysl příjem tekutin sledovat a věnovat zkonzumovanému objemu pozornost, v krajním případě si raději i vést jednoduchou evidenci. Třeba si počítat sklenice. Nebo si připravit velký džbán, stanovit, do kdy má být prázdný, a průběžně z něj odebírat.

To, zda je konzumované množství tekutin dostatečné, můžeme orientačně posoudit podle toho, zda se tvoří a odchází obvyklé množství moči světlé barvy.

U malých dětí a kojenců je rozhodně NUTNÉ množství vypité vody sledovat. Dostatečně zavodněný kojenec má plenku mokrou, ale moč téměř není vidět. V přiložené tabulce je uvedena denní potřeba vody u dětí v běžných podmínkách. V horkých dnech je třeba objem zdvojnásobit.

Zdroj: HSHMP