Bezpečnost potravin

Opětovný nález zakázané látky

Vydáno: 31. 3. 2015
Autor: SVS

Tisková zpráva SVS ze dne 31. 3. 2015.

Státní veterinární správa dne 13. března 2015 informovala veřejnost o nevyhovující mražené rybě – pangasovi – z Vietnamu. Výrobek, který byl distribuován do České republiky, obsahoval zakázanou látku nitrofurazon (metabolit nitrofuranu), což bylo v rozporu s požadavky na bezpečnost potravin. Vzorky odebrané z druhé šarže zásilky však byly rovněž pozitivní na stejnou látku, tj. nitrofurazon.

Nitrofurany patří do skupiny léků, které nesmí být používány u zvířat určených k produkci potravin včetně produktů akvakultury.  Od roku 1995 je používání nitrofuranů v živočišné výrobě zakázáno vzhledem k prokázaným karcinogenním účinkům. Státní veterinární správa proto nařídila distributorovi v ČR pozastavit uvádění výrobku do oběhu a stáhnout závadné šarže z tržní sítě. Celkem se jedná o 25 tun.

Identifikace výrobku:

Název produktuCatfish ( Pangasius spp., Silurus spp., Clarias spp., Ictalurus spp.), hluboce zmražené filety bez kůže
Obchodní název:  Frigo
Datum spotřeby: 25. 12. 2016 a 26. 12. 2016 (Identifikační označení DL 197)
Země původu:  Vietnam, šarže LOT No. VN/197/IV/235
Balení:  kartony á 5 kg, kartony á 3 x 5 kg a kartony á 10 kg
Distribuce v ČR: US Burger Zeleneč; Gastroplus Louny s.r.o; Gastro Alda Brno; Polar Kostelec; Picado Nový Jičín; Benstar Jeseník; JIP Pardubice; EISBERG Tišnov; Garant food service Sedlec; Špilar Oceán Plzeň

S dovozcem závadné potraviny bude zahájeno správní řízení, v rámci kterého lze uložit pokutu až do výše 50 000 000 Kč. Zakoupený výrobek je možné vrátit v místě nákupu.

Mgr. Petr Pejchal
Tiskový mluvčí SVS

Zdroj:  SVS

 

 

Související termíny

Ze slovníku Bezpečnost potravin A-Z portálu Bezpečnosti Potravin (klikněte pro zobrazení termínů):