Bezpečnost potravin

Nový mezinárodní informační systém hospodářských zvířat

Vydáno: 24. 8. 2020
Autor: Ministerstvo zemědělství

Informace Ministerstva zemědělství

Domestic Animal Diversity Information System, zkráceně DAD-IS je nový systém vytvořený organizací FAO. Nabízí přístup k databázím plemen hospodářských zvířat a odkazy na další informace o diverzitě hospodářských zvířat.

V databázi jsou uvedeny kontakty na národní koordinátory výzkumných ústavů živočišné výroby (Animal genetic resources). Databáze plemen hospodářských zvířat, zahrnuje i ta chovaná na území ČR. K jednotlivým plemenům jsou v databázi detailní informace, charakteristiky plemen a ilustrační fotografie. Jako další obsahuje statistiky výskytu jednotlivých typů zvířat a objem chovu v průběhu let (FAO, 2020). 

Digitální inovace v zemědělství

Mladí lidé budou v budoucnu používat inovativní business modely a nové technologie k transformaci zemědělství, které je nyní vystaveno ztrátám a narušeným dodavatelským řetězcům kvůli pandemii COVID-19. V reakci na tuto situaci globální středisko UNDP v Singapuru ve spolupráci s FAO hostilo virtuální dialog zaměřený na mládež o digitálních inovačních řešeních digitální transformace zemědělství a potravinových systémů. UNDP i FAO spolupracují s agri-tech startupy, které působí v zemích Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Šest z těchto týmů prezentovalo inovativní řešení a nové technologie pro smart-farming, boj proti plýtvání potravinami a klimatické změně nebo městské farmaření. Dialog tedy představil inovativní technologie a obchodní modely od mladých podnikatelů, kteří řeší zemědělské výzvy po celém světě. Dialog a prezentované startupy mají inspirovat další mladé lidi a také regionální kanceláře FAO, aby podporovaly digitální transformaci v zemědělství (UNDP, 2020).

 

Ing. Martina Nádvorníková
Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe
+420 221 814 623

 

Zdroj: Ministerstvo zemědělství