Bezpečnost potravin

Nově zjištěná pochybení v obchodní síti

Vydáno: 9. 7. 2012
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 3. 7. 2012.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) aktuálně zjistila při kontrole maloobchodní sítě 59 závažných pochybení ve dvaceti prodejnách velkých řetězců i menších obchodníků.
V prodejně Jednota – Přehořov byl v nabídce 6 dní prošlý výrobek pro děti Antoniho dětská šunka se seškrábaným údajem o datu použitelnosti. Dětem určené Kuřecí párky nevhodné ke spotřebě inspektoři zjistili i v prodejně Billa v Českých Budějovicích.
Uvádění nepravdivého – prodlouženého – data použitelnosti u uzenářských a mléčných výrobků patří z hlediska potravinové bezpečnosti k nejzávažnějším pohřeškům. Přesto zde SZPI nemůže konstatovat zlepšení a jejich zjištění se opakují. V prodejně řetězce Hruška v Javorníku klamavě prodloužili trvanlivost uzenin o 2 dny, v Jednotě v Uherském Ostrohu byl u obslužného pultu nabízen Šunkový točený salám 3 dny po datu použitelnosti stanoveného výrobcem. Nepravdivé datum použitelnosti inspekce zaznamenala i v pobočce Albertu v Litomyšli nebo prodejně Konzum v Ústí nad Orlicí.
Sedmnáct položek v sekci čerstvého ovoce a zeleniny s nepravdivě označenou zemí původu SZPI zjistila v prodejně Kauflandu v Havířově, stejný prohřešek se u stejného řetězce opakoval i v prodejnách v Jindřichově Hradci a Šumperku. V pobočce Kauflandu v České Lípě inspekce zadržela mražené filety z aljašské tresky, u kterých analýza potvrdila o cca 10% nižší podíl masa oproti údajům uvedeným na obalu.
Ahold Czech Republic a.s., kpt. Jaroše 2392/92, Tábor 
Výrobek
Hmotnost
Zjištěný nedostatek
Albert Quality Vídeňský párek
3 kg
Klamání spotřebitele: laboratorně zjištěno použití strojně odděleného masa – separátu, přestože vyhláška jeho použití u Vídeňských párků nepovoluje

Jednota, s.d. ve Vimperku, 1. Máje 200, Vimperk
Výrobek
Hmotnost
Zjištěný nedostatek
Butter Cookies máslové sušenky zdobené cukrem
1,26 kg (10 ks)
Klamání spotřebitele: na obalu potraviny uveden obsah másla 1,99%, rozborem bylo zjištěno, že obsahuje jen 0,35% másla.
Kaufland Česká republika v.o.s., ulice Lhotecká, 14300 Praha 4
Výrobek
Zjištěný nedostatek
GERVAIS Original, s pažitkou, hmotnost 190g 
Klamání spotřebitele: národní značky KLASA umístěna k cenovkám potravin, které nebyly národní značkou KLASA oceněny (cedulky s vyobrazením národní značky KLASA  a textem „Naše kvalita zaručena“).
Vita Star toustový chléb, vícezrnný krájený, hmotnost 500g
Klamání spotřebitele: národní značky KLASA umístěna k cenovkám potravin, které nebyly národní značkou KLASA oceněny (cedulky s vyobrazením národní značky KLASA  a textem „Naše kvalita zaručena“).
 
Kaufland Česká republika v.o.s., ulice Jáchymova, 37701 Jindřichův Hradec

Výrobek
Zjištěný nedostatek
Špenát baby (země původu Španělsko)
 
Klamání spotřebitele: nad zbožím umístěna visačka s nápisem „Čerstvé z České republiky“, s vyobrazením vlajky České republiky. Podle dokumentace je zemí původu Španělsko.
Jablka Braeburn (země původu Belgie/Itálie)
Klamání spotřebitele: nad zbožím umístěna visačka s nápisem „Čerstvé z České republiky“, s vyobrazením vlajky České republiky. Podle dokumentace je zemí původu Belgie a Itálie.
Jablka Red Delicious (země původu Německo)
Klamání spotřebitele: nad zbožím umístěna visačka s nápisem „Čerstvé z České republiky“, s vyobrazením vlajky České republiky. Podle dokumentace je zemí původu Německo.
Cuketa zelená (země původu Španělsko/Itálie)
Klamání spotřebitele: nad zbožím umístěna visačka s nápisem „Čerstvé z České republiky“ s vyobrazením vlajky České republiky. Podle dokumentace je zemí původu Španělsko a Itálie
Cibule žlutá (země původu NL)
 
Klamání spotřebitele: nad zbožím umístěna visačka s nápisem „Čerstvé z České republiky“, s vyobrazením vlajky České republiky. Podle dokumentace je zemí původu Nizozemsko.
Kaufland ČR v.o.s., U Stadionu 1640/1, 736 01 Havířov 

Výrobek
Zjištěný nedostatek
Celer bulvový
 
Klamání spotřebitele – na vývěsce uvedeno: země původu Česká republika, Jakost -, s doplňující informací „Čerstvé z České republiky“. Na etiketě z originálního balení uvedena jako země původu Holandsko.
Pastinák
 
Klamání spotřebitele – na vývěsce uvedeno: země původu Česká republika, s doplňující informací „Čerstvé z České republiky“. Na etiketě z přepravního obalu, vztahujícímu se k uvedené potravině, byla uvedena jako země původu Polsko.
Celer řapíkatý
 
Klamání spotřebitele – na vývěsce uvedeno: země původu Španělsko, Jakost -, s doplňující informací „Čerstvé z České republiky“. Na etiketě z originálního obalu uvedena jako země původu Španělsko
Baby špenát
 
Klamání spotřebitele – na vývěsce uvedeno: země původu viz balení, Jakost I., s doplňující informací „Čerstvé z České republiky“. Na etiketě z originálního obalu uvedena jako země původu Španělsko.
Cibule červená
 
Klamání spotřebitele – na vývěsce uvedeno: země původu Česká republika, Jakost -, s doplňující informací „Čerstvé z České republiky“. V nabývacím byla uvedena jako země původu Egypt.
Stolní hrozny révy vinné bílé, volné
Klamání spotřebitele – na vývěsce uvedeno: země původu Indie, Jakost I., odrůda Sugarone. Na etiketě z originálního balení uvedena jako země původu Egypt.
Stolní hrozny révy vinné růžové, volné
Klamání spotřebitele – na vývěsce uvedeno: země původu Itálie, Jakost I., odrůda Red Globe. Na etiketě z originálního balení uvedena jako země původu Chile.
Broskve, volné
Klamání spotřebitele – na vývěsce uvedeno: země původu: Itálie, Jakost I., žlutomasé, odrůda May Crest. Na etiketě z originálního balení uvedena jako země původu Španělsko.
Meruňky, volné
Klamání spotřebitele – na vývěsce uvedeno: země původu Řecko, Jakost I. Na etiketě z originálního balení uvedena jako země původu Španělsko.
Nektarinky, volné
Klamání spotřebitele – na vývěsce uvedeno: země původu Itálie, Jakost I., žlutomasé. Na etiketě z originálního balení uvedena jako země původu Španělsko.
Jablka, volné
Klamání spotřebitele – na vývěsce uvedeno: země původu Itálie, Jakost I., odrůda Red Delicious. Na etiketě z originálního balení uvedena jako země původu Německo.
Paprika bílá, volná
Klamání spotřebitele – na vývěsce uvedeno: země původu Turecko/Řecko, Jakost I. Na etiketě z originálního balení uvedena jako země původu Turecko.
Cibule bílá, volná
Klamání spotřebitele – na vývěsce uvedeno: země původu Itálie, Jakost -. Na etiketě z originálního balení uvedena jako země původu Austrálie.
Granátové jablko, volné
Klamání spotřebitele – na vývěsce uvedeno: země původu Turecko, Jakost -. Na etiketě z originálního balení uvedena jako země původu Chile.
Limetky, volné
Klamání spotřebitele – na vývěsce uvedeno: země původu Brazílie, Jakost -. Na etiketě z originálního balení uvedena jako země původu Mexiko.
Mandarinky, volné
Klamání spotřebitele – na vývěsce uvedeno: země původu Španělsko, Jakost I. Na etiketě z originálního balení uvedena jako země původu Uruguay.
Kiwi, volné
Klamání spotřebitele – na vývěsce uvedeno: země původu Itálie, Jakost I. Na etiketě umístěné na plodu ovoce uvedena jako země původu Chile.
Kaufland Česká republika v.o.s., Vítězná 2886/6, 78701 Šumperk

Výrobek
Zjištěný nedostatek
Jablka Red Delicious,
Klamání spotřebitele: označeno nepravdivým údajem o zemi původu na informační tabuli nad produkty, na štítku plastové přepravky uvedena země původu Itálie, v dodacím listu uvedena země původu Slovenská republika, na informační tabuli uvedena země původu Česká repulika.
BILLA, spol.s r.o., Palackého náměstí 39, 370 10 České Budějovice

Výrobek
Množství
Zjištěný nedostatek
Kuřecí párky pro děti
0,600 kg
Nevhodné k lidské spotřebě: na úpvrchu okem viditelné bílé plíseně, povrch lepkavý s vysráženou vodou
Kuřecí párky pro děti
0,600 kg
Nevhodné k lidské spotřebě: na povrchu vysrážená voda kalného vzhledu, povrch lepkavý             
Jednota, spotřební družstvo v Uherském Ostrohu – Droždín, Gagarinova 9, 779 00 Droždín

Výrobek
DP uvedená prodejcem
Původní DP
Hmotnost
Zjištěný nedostatek
Šunkový točený salám
20.06.12
17.06.12
0,278 kg
Klamání spotřebitele: Potravina uváděná v obslužném prodeji do oběhu 3 dny po spotřebě stanovené výrobcem
Slovenský salám
28.06.2012
0,452 kg
Nevhodné k lidské spotřebě: zápach po kažení, hniloba.
Jednota, obchodní družstvo Tábor, provozovna Přehořov

Výrobek
Datum použitelnosti
Množství
Hmotnost
Zjištěný nedostatek
Antoniho dětská šunka
Odstraněno
1,56 kg
1,56 kg
Klamání spotřebitele: úmyslně odstraněné (vyškrabané) datum použitelnosti, potravina prošlá o 6 dní.
Buchtičky České povidlové
Nečitelné
1 balení
0,36 kg
Klamání spotřebitele a uvádění do oběhu potraviny nevhodné k lidkské spotřebě: nečitelné datum použitelnosti, na spodní straně balení buchet kolonie černozelených plísní viditelných pouhým okem.
 Kaufland Česká republika v.o.s., Mimoňská 3090, 47001 Česká Lípa

Název potraviny
DMT
Zjištěný nedostatek
ALASKA vita star FILETY Z ALJAŠSKÉ TRESKY, hmotnost 1000 g, země původu: Čína, distributor: Kaufland Česká republika, v.o.s., výrobce: neuveden.
28. 12. 2012
Klamání spotřebitele – na obalu uvedeno: Porcované kuchané mořské ryby, hluboce zmrazené, glazované. Hmotnost pevného podílu 950g (složení: filety aljašské tresky 95% pevný podíl). Laboratorní analýza odebraných vzorků potvrdila pevný podíl v rozpětí od 83,3% do 88,8%.
H R U Š K A spol. s r.o., 17. listopadu 339, 790 70 Javorník

Výrobek
DP uvedená prodejcem
Původní DP
Hmotnost
Zjištěný nedostatek
Čertovské špekáčky
20.6.2012
17.6.2012
1,178 kg
Klamání spotřebitele:
Prodloužené datum použitelnosti, zboží prošlé o 2 dny.
Špekáčky PREMIUM
 
19.6.2012
 
17.6.2012
 
0,624 kg
 
Klamání spotřebitele:
Prodloužené datum použitelnosti, zboží prošlé o 2 dny.
Orlovský salát
19.6.2012
16.6.2012
0,566 kg
Klamání spotřebitele:
Prodloužené datum použitelnosti, zboží prošlé o 3 dny.
Broskve
   
2 kg
Klamání spotřebitele: potravina označena nepravdivými údaji o zemi původu na informačním štítku.
Če-Si, s.r.o., Mosty u Jablunkova 115, 739 98  Mosty u Jablunkova

Výrobek
DP uvedená prodejcem
Původní DP
Hmotnost
Zjištěný nedostatek
Kuřecí čtvrtky
21.6.2012
20.6.2012
0,67 kg
Klamání spotřebitele a prodej potraviny nevhodné k lidské spotřebě: prodloužení data použitelnosti, zápach potraviny vzbuzující odpor.
Kuřecí prsa
 21.6.2012
 20.6.2012
0,82 kg
Klamání spotřebitele a prodej potraviny nevhodné k lidské spotřebě: prodloužení data použitelnosti, zápach potraviny vzbuzující odpor.
TEMPO, obchodní družstvo, Západní 81/11, 79604 Prostějov

Výrobek
Hmotnost
Zjištěný nedostatek
HRIŇOVSKÁ CIHLA 30%
5,156 kg
Klamání spotřebitele: označeno regálovým štítkem klamavě jako sýr, přičemž se jedná o náhražku mléčného výrobku.
RODINKA tavený výrobek
 
 0,72 kg
 
Klamání spotřebitele: náhražka mléčných výrobků nabízena neodděleně od mléčných výrobků.
Tavený salámek mix příchutí á 100 g, (4 druhy – krémový, s paprikou, pikantní a s pažitkou)
2,6 kg
Klamání spotřebitele: náhražka mléčných výrobků nabízena neodděleně od mléčných výrobků.
Inva Group a.s., Třanovského 403, 73801 Frýdek-Místek 

Výrobek
Hmotnost
Zjištěný nedostatek
Klobasa cesnekova  výrobce: FIRMA „KABANOS“, Kojs Miroslava i Joanna Kojs – Kowalcsyk Spólka Jawna, ul Spoldzielcow 1, 34-480 Jablonka, Polsko
4,75 kg
Klamání spotřebitele: nepřiznaná přítomnost strojně odděleného masa.
 
AHOLD Czech Republic, a.s., Na bělidlech, 57001 Litomyšl 

Výrobek
DP, DMT uvedená prodejcem
Původní DP, DMT
Hmotnost
Zjištěný nedostatek
Turistický párek
DP 15. 6. 2012
DP 14. 6. 2012
0,244 kg
Klamání spotřebitele: nepravdivé (prodloužené) datum použitelnosti
Čabajská klobása GYU
DMT 19. 6. 2012
DMT 14. 6. 2012
0,600 kg
Klamání spotřebitele: nepravdivé (prodloužené) datum minimální trvanlivosti.
KONZUM, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí, Řetová 177, 56206 Řetová

Výrobek
DP uvedená prodejcem
Původní DP
Hmotnost
Zjištěný nedostatek
Špekáčky
Spotřebujte do 2 dnů od data prodeje
10.6.2012
1,25 kg
Klamání spotřebitele: masný výrobek prodávaný v obslužném úseku s s nepravdivým (prodlouženým) datem použitelnosti, klamavě deklarováno „Spotřebujte do 2 dnů od data prodeje“
Apetito salám
Spotřebujte do 2 dnů od data prodeje
12.6.2012
1,74 kg
Klamání spotřebitele: nebalený masný výrobek označen nepravdivým (prodlouženým) datem použitelnosti.
Tesco Stores ČR a.s., Konečná 441/25, 79607 Držovice

Výrobek
Množství
Zjištěný nedostatek
 
Drůbeží salám PUSZTA 500 g
1 kg
Klamání spotřebitele: potravina obsahovala strojně oddělené maso, což nebylo uvedeno na obalu.
Gouda Pesto Rosso
2,122 kg
Potravina nevhodná k lidské spotřebě: na povrchu viditelné kolonie nežádoucích plísní (zelených a bílých).
Marie Kubová, Přemyslovice 356, 79851 Přemyslovice

Výrobek
Hmotnost
Zjištěný nedostatek
Párečky delikates
0,75 kg
Potravina nevhodná k lidské spotřebě: povrch oslizlý, lepkavý, netypicky svraštělý, zápach po kažení, hniloba.
Špekáčky lešanské
0,87 kg
Potravina nevhodná k lidské spotřebě: povrchu oslizlý, lepkavý, netypicky svraštělý, zápach po kažení, hniloba.
Penny Market s.r.o., Solnická 59, 51801 Dobruška

Výrobek
Množství
Zjištěný nedostatek
Camembert, sýr s bílou plísní na povrchu á 90 g (výrobce: POLSER Sp z. o o., ul. Armii krajowej 18, 17-300 SIEMIATYCZE, Polsko)
184 ks
Uvádění spotřebitele v omyl – u potraviny na regálu byl umístěn štítek: „ČESKÁ KVALITA“ s vyobrazením vlajky České republiky a nápisem: vyrobené v České republice. Země původu podle dokumentace: Polsko
Campus Körniger Frischkäse, sýr přírodní á 200 g (Země původu: Německo)
10 ks
Uvádění spotřebitele v omyl – u potraviny na regálu byl umístěn štítek: „ČESKÁ KVALITA“ s vyobrazením vlajky České republiky a nápisem: vyrobené v České republice. Země původu podle dokumentace: Německo
Nessie Ji23 ks zerky Čokoládové, oplatky s krémovou náplní á 50 g (Země původu: Slovensko)
 43 ks
Uvádění spotřebitele v omyl – u potraviny na regálu byl umístěn štítek: „ČESKÁ KVALITA“ s vyobrazením vlajky České republiky a nápisem: vyrobené v České republice. Země původu podle dokumentace: Slovensko
Casablanca Cappuccino chocolate, instantní kávový nápoj v prášku á 100 g (Země původu: Polsko)
23 ks
Uvádění spotřebitele v omyl – u potraviny na regálu byl umístěn štítek: „ČESKÁ KVALITA“ s vyobrazením vlajky České republiky a nápisem: vyrobené v České republice. Země původu podle dokumentace: Polsko

Tesco Stores ČR a.s., Chrudichromská 1352/7, 68001 Boskovice

Výrobek
Hmotnost
Zjištěný nedostatek
Kubíčkovy párečky
2,25 kg
Potravina nevhodná k lidské spotřebě: oslizlý, lepkavý povrch, nakyslý zápach, změny barvy.
Kubíčkovy párečky
2,7 kg
Potravina nevhodná k lidské spotřebě: nakyslý zápach, změny barvy.


AHOLD Czech Republic, a.s., Pálavské náměstí 4102/1, 62800 Brno

Výrobek
Hmotnost
Zjištěný nedostatek
Arašídy neloupané pražené
400g
Potravina nevhodná k lidské spotřebě: vůně zatuchlá, přítomnost mrtvých červů, pavučinek, larev, chuť nažluklá
 
Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva – tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633  

Zdroj:   SZPI