Bezpečnost potravin

Nová dohoda s GŘ cel zefektivní kontroly

Vydáno: 13. 3. 2013
Autor: MZe

Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 13. 3. 2013.

Ministr zemědělství: Nová dohoda s GŘ cel zefektivní kontroly a sníží byrokratickou zátěž pro vinaře a obchodníky s vínem

Spotřebitelé budou lépe chráněni před falšováním vín. Ministerstvo zemědělství uzavřelo s Generálním ředitelstvím cel Dohodu o poskytování informací o vybraných vinařských produktech z elektronického systému pro evidenci a sledování pohybu vybraných výrobků mezi členskými zeměmi Evropské unie (Excise Movement and Control System – EMCS) do registru vinic.

Předávané údaje jsou určeny pro zvláštní kontroly v odvětví vína. Využívají je dozorové orgány Ministerstva, tedy zejména Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Data jsou velmi důležitá pro zabezpečení ochrany spotřebitelů a vinařů před falšováním vín původem z České republiky a ochraně proti zahraničním vínům nejasného původu.

Předáváním údajů se snižuje byrokratická zátěž nejen pro podnikatele v odvětví vína, a to především pro vinaře a obchodníky s vínem, kteří v minulosti museli podávat prohlášení o nákupu vína, ale hlavně se zefektivní kontrolní činnost dozorových orgánů proti nekvalitním vínům, zejména ze zahraničí,“ řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

Za velmi významnou součást dohody považuji mimo oblast sdílení informací o pohybu vinařských produktů i konání společných vzdělávacích seminářů a vzájemnou výměnu lektorů,“ uvedl generální ředitel celní správy Pavel Novotný.

Jan Žáček
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj:   eAGRI