Bezpečnost potravin

Noc vědců 2020 na Biologickém centru AV ČR – 27. 11.

Vydáno: 26. 11. 2020
Autor: Biologické centrum AV ČR

Noc vědců se koná již tento pátek 27. listopadu 2020.

Zatímco celá republika bude během Noci vědců pulsovat v on-line světě, Biologické centrum Akademie věd ČR se chystá naopak vytáhnout diváky od obrazovek. „Nesmířili jsme se s myšlenkou uskutečnit celý náš program jen virtuálně, a protože jsme přírodovědci, ekologové, rozhodli jsme se pozvat lidi ven do přírody. Připravili jsme pro ně lov želvušek,“ říká Daniela Procházková, koordinátorka programu Biologického centra AV ČR.

Českobudějovičtí biologové vybrali 100 míst v jižních Čechách, kde buďto prováděli výzkum, nebo jsou to místa zajímavá přírodně, kulturně či historicky. Na tato místa ukryjí 3D modely želvušek a přesně v den Noci vědců zveřejní on-line mapu s vyznačenými souřadnicemi. Hned další den může začít pátrací akce.

„Želvušky jsme nevybrali náhodně. Jsou to mikroskopičtí živočichové, kteří jsou známí pro svůj um přežít téměř cokoli. V tom se směle vyrovnají robotům,“ říká Daniela Procházková. Želvušky během deseti minut zastaví všechny své životní funkce, zapouzdří se a přežijí teploty od -273°C po 100°C, vysoké dávky radioaktivního záření, nepotřebují jíst, pít ani dýchat a vydrží klidně i v kosmu. Takhle vydrží měsíce, ba dokonce roky, a když se okolní podmínky zase vylepší, želvušky se probudí a žijí dál.  

Ke hře budou lidé potřebovat mobil s GPS a čtečkou QR kódů. Ulovené želvušky si mohou odnést domů a pochlubit se s nimi na sociálních sítích.

Na online svět vědci z Biologického centra ale rozhodně nezanevřeli. Pro Noc vědců nabízejí třeba speciální šifrovací program (DNA šifrovač), který zakóduje jakékoliv sdělení, podobně jako to dělá DNA v každé živé buňce. V krátkém videu také pozvou zájemce do nitra buňky, aby měli možnost přesvědčit se, jak důmyslně je uspořádaná a funguje jako živý robot. Neméně propracovaný je život sociálního hmyzu. Jihočeští biologové zveřejní video, v němž se vydali detailně prozkoumat hnízdo divokých sršní. Věděli jste například, že sršni umí svůj jed vystříknout a že pracují 22 hodin denně?   

V programu Biologického centra nebudou chybět ani virtuální 3D prohlídky laboratoří a on-line výstava snímků z nejvýkonnějších mikroskopů.

Sledujte událost na Facebooku a web www.nocvedcu.cz.

 

Zdroj: Biologické centrum AV ČR