Bezpečnost potravin

Nepřecpávejte děti čokoládou, radí nutriční terapeutka

Vydáno: 29. 11. 2013
Autor: ICBP

Rady nutriční terapeutky Věry Boháčové, členky Fóra zdravé výživy, k přicházejím svátkům.

Přichází Mikuláš! Nepřecpávejte děti čokoládou, radí nutriční terapeutka

Z hlediska střídmého stravování jsou obávanými svátky Vánoce. Obžerství ale přichází daleko dříve. Jedním ze svátků, na který se v souvislosti s přejídáním zapomíná, je Mikuláš, svátek tradičně spojený s nadílkou nejrůznějších dobrot. Tím jsou ohroženy především děti.

Odměna za zazpívanou písničku nebo odrecitovanou básničku, ale hlavně za celoroční chování bývá od Mikuláše košík dobrot. Z pohledu zdravé výživy většinou nic zdravého tyto pamlsky nepřinášejí.

Typický průměrný obsah mikulášské punčochy obsahuje: 10 ořechů, 2 malé mléčné čokolády, sáček tvrdých bonbónů, 2 mandarinky, plněný perník, čokoládový čert, 2 lízátka. Tato ještě celkem přijatelná nadílka má 9 500 kJ, takové množství ale přesahuje doporučený celodenní příjem energie pro většinu dětí do 13 let.

„Cukrovinky nebo pochoutky obsahují přemíru tak zvaných nasycených tuků některé i tuky, kde jsou obsaženy ještě transmastné kyseliny,“ tvrdí nutriční terapeutka Věra Boháčová. Tyto kyseliny jsou pro lidský organizmus nejhorší. Zvyšují hladinu cholesterolu a najdeme je hojně ve ztužených tucích. Při výběru čokolády bychom se tedy měli zaměřit na to, aby jich neměla více než 5%. 

A co v punčošce děti tolik neohrozí? Bonbony, pokud to budou želatinové, v nějakém malém množství nebo celozrnné sušenky. Když budete dětem dopřávat pamlsky navíc, nezapomeňte je také každý den zvednout od televizí a nechte je pořádně vyběhat.
(Rozhovor s nutriční terapeutkou Věrou Boháčovou, členkou Fóra zdravé výživy, na téma „Mikulášská nadílka z pohledu výživy“ byl součástí reportáže hlavní zpravodajské relace TV Nova 27. 11. 2013.) 

Zdroj: Fórum zdravé výživy


Doplňující inf
ormace:
Transnenasycené mastné kyseliny (trans kyseliny) – TFA
Trans-nenasycené mastné kyseliny, mají výrazně negativní vliv na naše zdraví, zejména na srdečně-cévní systém a diabetes mellitus 2. typu. Vznikají při ztužování (při částečné hydrogenaci) tuků a olejů. Přirozeně jsou obsaženy v mléčném tuku. Prostorové uspořádání mastné kyseliny (většina mastných kyselin je cis) má velký vliv na fyzikální i fyziologické vlastnosti.
Zástupcem trans-nenasycených mastných kyselin je např. kyselina elaidová s 18 atomy uhlíku a jednou dvojnou vazbou v prostorovém uspořádání trans.

Na jaké potraviny a výrobky si dávat pozor
Výrobky, které mají často vysoký obsah nevhodných nasycených mastných kyselin (nebo trans-nenasycených mastných kyselin), se mohou shrnout do následujících skupin:

  • výrobky, které vypadají jako čokoláda, ale místo kakaového másla obsahují jiné tuky
  • trvanlivé pečivo s náplní, polevou nebo obojím
  • polevy na mražených krémech, müsli tyčinkách, dortech a cukroví
  • sušené sójové nápoje
  • instantní náhrady mléka nebo smetany v prášku do kávy a čaje
  • cukrářské výrobky (koblihy, koláče, zákusky apod.) či některé mražené krémy a zmrzliny

Zdroj: www.nasyceneskodi.cz

A-Z slovník bezpečnosti potravin, související hesla: 
Trans-mastné kyseliny   
Mastné kyseliny