Bezpečnost potravin

Nelegální byznys a úniky na daních za více než dvě miliardy korun

Vydáno: 30. 7. 2024
Autor: Celní správa ČR

Foto: Celní správa ČR

Tisková zpráva Celní správy ČR – Již od roku 2004 je pro celní správu v oblasti pátrání jedním z primárních cílů boj proti ilegálním výrobcům cigaret a zpracovatelům tabákových listů určených ke kouření, kteří zásobují ilegální továrny na výrobu cigaret na území České republiky a EU. Za období 20 let se podařilo českým celníkům odhalit 47 nelegálních výroben, zajistit více než 240 milionů cigaret a 950 tun tabáku. Daňové úniky byly vyčísleny na 2,2 miliardy korun.

Po obchodování se zbraněmi a drogami je to další nejvíce výdělečný obchod.    Podle výkonného ředitele Českého sdružení pro značkové výrobky Lukáše Horáka dosahuje podíl cigaret bez českého kolku aktuálně cca 15–20 % domácí spotřeby, část tvoří legální nákupy soukromých osob v zahraničí. Je to způsobeno zejména rychle rostoucí cenou cigaret u nás ve srovnání s okolními zeměmi.

V minulosti byly mimo průmyslové ilegální zpracování celníky průběžně odhalovány rukodělné manufakturní výrobny cigaret. Cigarety se vyznačovaly velmi špatnou kvalitou, krabičky na ně se plnily a lepily ručně a v mnoha případech obsahovaly pouze 18–19 kusů. Starší repasované výrobní stroje jsou schopné vyrobit 2 500 kusů cigaret za minutu. S menším strojním zařízením lze za stejný čas vyrobit 700 kusů cigaret. Jeho předností je snadná manipulace a rychlý transport dle aktuální potřeby. Postupem času organizované skupiny pachatelů přecházely k modernějšímu a výkonnějšímu strojnímu vybavení. Například v roce 2022 se celníci setkali poprvé s výrobním zařízením zn. MOLINS – MARK 9, jehož výrobní kapacita byla až 5 000 kusů cigaret za minutu. Kompletní sestavené nelegální zařízení má hmotnost cca 15 tun. Jeho součástí je výrobní a balicí stroj, stroj na řezání a úpravu tabáku, kompresory, vývěvy a dopravníky. Investice nelegálních výrobců do zařízení včetně pronájmu budov a jejich stavebních úprav a logistiky se pohybuje okolo 10 milionů korun.

Padělky cigaret jsou vyrobeny často z nevhodného a nefermentovaného tabáku, který není skladován v hygienických podmínkách, bývá často kontaminován plísněmi či napaden roztoči. Vždy se jedná o značný fiskální daňový únik na vrub státu a je poškozováno jméno a zisky z prodeje legitimního podnikatelského sektoru – oficiálních výrobců cigaret. Do nelegálního obchodu s cigaretami jsou zpravidla zapojeny mezinárodní zločinecké skupiny a výnos z protiprávní činnosti je těmito entitami následně používán k páchání jiné trestné činnosti. V posledních letech jsou to tzv. předsunuté nelegální výrobny cigaret na území EU, jejichž cílem je saturace poptávky po nezdaněných a levných tabákových výrobcích v západoevropských zemích.

„Velkým přínosem pro odhalování nelegální výroby a obchodu je nejen mezinárodní spolupráce zahraničních kolegů a vytváření společných vyšetřovacích týmů, ale i kooperace s legitimními pod­nikatelskými subjekty, jmenovitě s tabákovými společnostmi působícími na území České republiky. S nimi jsou sdíleny poznatky k situaci na trhu s tabákem a tabákovými výrobky, s indexy vyskytujících se rizik a nestandardních jevů,“ řekl generální ředitel Generálního ředitelství cel Marek Šimandl. „Velmi si ceníme snahy celní správy při potírání nelegálního obchodu a dlouhodobě výborné spolupráce,“ doplnil závěrem Lukáš Horák.

Seznam obrázků

Zdroj: Celní správa ČR