Bezpečnost potravin

Nebojme se nových potravin – doprovodná akce na Dožínkách na Letné v Praze

Vydáno: 5. 9. 2023
Autor: Odbor bezpečnosti potravin MZe

Foto: MZe

V rámci kampaně Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) s názvem „Vyberte si bezpečné potraviny“ (#EUChooseSafeFood) proběhla v sobotu dne 2. září 2023 související akce na „Dožínkách na Letné“ v Praze. Podtitul akce byl „Nebojme se nových potravin: Jak využít netradiční suroviny na přípravu bezpečných a zdravých jídel pro děti“, a proto byl program týkající se správného zpracování a skladování potravin tentokrát obohacen o nové potraviny a jejich využití v našem jídelníčku. Za Ministerstvo zemědělství se zúčastnila a na otázky odpovídala ředitelka Odboru bezpečnosti potravin, paní Ing. Jitka Götzová, praktickou show vedla nutriční terapeutka Pavlína Matysová, akci moderoval Ondřej Vodný.

V průběhu historie přidávali lidé do svého jídelníčku nové druhy potravin, nové přísady do potravin nebo zkoušeli nové způsoby úpravy potravin, které si dovezli z různých koutů planety. Vlastní kuchařská show na akci „Nebojme se nových potravin: Jak využít netradiční suroviny na přípravu bezpečných a zdravých jídel pro děti“ byla zaměřena na ukázku některých nových potravin a jejich využití v kuchyni k přípravě zdravých a chutných jídel. Návštěvníci mohli ochutnat například Chia lívance z banánového těsta nebo zpracovaný hmyz, který do skupiny nových potravin také patří. Ukázky, ochutnávky a poradenství ohledně potravin z hmyzu poskytovali odborníci z České zemědělské univerzity, kteří se výzkumem těchto nových potravin zabývají.

Akce tematicky podpořila kampaň EFSA a pomohla předat veřejnosti důležitá doporučení týkající se zpracování a skladování potravin, hygieny při manipulaci s potravinami a také rady pro chytré a zdravé grilování. Letní teploty stále nabízí příležitosti pro tak oblíbené grilovaní a pikniky. Právě v letních měsících a při venkovní úpravě surovin je třeba dbát na to, jak jídlo připravujeme a skladujeme, abychom se vyhnuli zbytečným zdravotním nepříjemnostem.

V průběhu akce si návštěvníci mohli u stánku Informačního centra bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství prohlédnout a také zdarma odnést publikace s tematikou zdravé výživy a bezpečnosti potravin.

Kampaň EU si vybírá bezpečné potraviny (#EUChooseSafeFood) zajišťuje úřad EFSA spolu s partnery v 16 členských státech EU. Cílem je upozornit na špičkové vědecké poznatky o bezpečnosti potravin v EU, díky nimž patří evropští spotřebitelé mezi nejlépe chráněné a informované spotřebitele na světě, pokud jde o potraviny. Kampaň pomáhá občanům v evropských zemích kriticky uvažovat při každodenním výběru, skladování a zpracováni potravin.

Více informací naleznete na: #EUChooseSafeFood

Kampaň #EUChooseSafeFood byla odstartována 16. května tohoto roku a bude probíhat až do konce září (2023). Uvedená akce včetně kuchařské show „Nebojme se nových potravin: Jak využít netradiční suroviny na přípravu bezpečných a zdravých jídel pro děti“ byla jednou z akcí kampaně.

Foto: MZe
Foto: MZe
Foto: MZe
Foto: MZe
Foto: MZe
Foto: MZe
Foto: MZe