Bezpečnost potravin

Nanotechnologie – Partneři EFSA podporují používání nových metod hodnocení

Vydáno: 1. 11. 2024
Autor: KM EFSA

Foto: Shutterstock

Nová zpráva partnerů EFSA v projektu NAMs4NANO navrhuje systém podporující metodiky nového přístupu (New Approach Methodologies, NAMs) k hodnocení potenciálních rizik nanočástic pro bezpečnost potravin.

NAMs (metodiky nového přístupu) označují širokou škálu metod testování a hodnocení chemických látek, které nevyužívají pokusy na zvířatech nebo lidech. Kromě toho, že tyto metody postupně nahrazují zkoušky na zvířatech, mohou přispět ke zlepšení hodnocení bezpečnosti tím, že používají modely, které lépe simulují podmínky u lidí.

Metodiky nového přístupu je možné provádět ve zkumavkách, na kultivačních miskách nebo pomocí softwaru. Přístupy založené na NAMs nabízejí velký potenciál pro posuzování bezpečnosti nanotechnologií. V mnoha případech totiž není snadné přizpůsobit tradiční metody tak, aby se umožňovaly hodnocení rizik v nanoměřítku.
Použití NAMs v prvních krocích hodnocení rizik může minimalizovat potřebu dalších studií na zvířatech.

Pokrok ve vědě a technologii stimuluje příliv těchto nových přístupů, zatím ale jich bylo jen málo schváleno podle mezinárodních standardů pro použití k hodnocení rizik podle právních předpisů.

Návrh NAMs4NANO

Návrh popisuje obecný rámec pro systém kvalifikace. Zahrnuje celkový proces, kritéria hodnocení, popis testovací metody a procedury popisující nastavení metodiky, její aplikaci a fázi hodnocení. Návrh se zabývá také vědeckou validitou: jak prokázat spolehlivost metodiky a její relevantnost pro konkrétní kontext použití.

Cílem této zprávy je podnítit širší diskusi mezi odborníky a zúčastněnými stranami zabývajícími se nanotechnologiemi, bezpečností potravin a veřejným zdravím. Připomínky jsou vítány do konce prosince 2024: MESE@efsa.europa.eu.

Partneři úřadu EFSA

Zprávu vypracovali vědečtí partneři úřadu EFSA: the German Federal Institute for Risk Assessment (BfR), the European Commission’s Joint Research Centre, the French Agency for Food, Environmental and Occupational Health & Safety, the Luxembourg Institute of Science and Technology, the Belgian Institute for Health – Sciensano, the Dutch National Institute for Public Health and the Environment, the University of Amsterdam, the Italian Istituto Superiore di Sanità – National Institute of Health, and Wageningen Food Safety Research, part of Wageningen University and Research.

Projekt koordinoval německý Spolkový úřad pro posuzování rizik (BfR), další informace k projektu jsou na webových stránkách úřadu: NAMs – more than just alternatives to animal testing.

Přílohy

Zdroj: EFSA