Namlít se smí jen před zákazníkem
Tisková zpráva SVS ČR ze dne 6. 2. 2014.
Podle § 9 odst. 3 vyhlášky č. 326/2001 Sb. musí být mleté čerstvé maso připravováno jen před zákazníkem (spotřebitelem), výjimkou je mleté maso balené. Při kontrole v prodejně (výrobním prostoru) v Pardubicích nalezli inspektoři krajské veterinární správy 10 kg nebaleného mletého masa, které navíc bylo skladováno při nedostatečné teplotě. Nařídili tuto surovinu neškodně odstranit a byla uložena sankce (pokuta).
Za uplynulých 14 dní inspektoři opět shledali v některých prodejnách výrobky s prošlým datem spotřeby: v Mariánských Lázních 1,2 kg tokajské klobásy, v Moravské Ostravě 1 kg sušeného špeku a sýr ve slaném nálevu, ve Frýdku-Místku téměř 5 kg uzené rolované plece a v Benešově přes 8 kg chlazených kuřecích čtvrtek. Ve všech případech opět nařídili neškodné odstranění, tj. likvidaci a bylo zahájeno správní řízení za účelem uložení pokuty.
V Kamenici nad Lipou (Kraj Vysočina) zjistili inspektoři, že v jednom objektu, kde se zachází s potravinami rostlinného původu, se přebalují vejce, špatně je označují a skladují je při neodpovídající teplotě a rovněž zde skladují med bez dokladu o původu… a to vše bez schválené registrace. Proto s provozovatelem bylo zahájeno správní řízení a bylo mu uloženo doložit doklady a provést registraci. Opět musí počítat s uložením pokuty.
U výrobce v Brumově Bylnici byla u uzené kýty zjištěna přítomnost listerií, bylo nařízeno 46,8 kg zlikvidovat a provést sanitaci výrobních prostor. Výrobu lze obnovit až po laboratorním průkazu bezpečnosti této potraviny ze zkušební výroby. Bylo zahájeno správní řízení za účelem uložení pokuty.
Z důvodu nedodržení skladovací teploty nařídila krajská veterinární správa v Pardubickém kraji zlikvidovat přes 6 kg salámů (11 kusů), které byly skladovány při teplotě přes 20 °C, přičemž výrobce uvádí na etiketě podmínky skladování 1 – 4 °C.
V Jihomoravském kraji příjemce z Hodonína nenahlásil krajské veterinární správě příjem 6 242 kg klobás ze Slovenska, což je v rozporu s nařízením vlády – nahlásit krajské veterinární správě 24 hodin předem každý příjem, aby mohla být provedena veterinární kontrola.
Ve všech případech pochybení je vždy zahájeno správní řízení, jsou nařízena opatření, která veterinární inspektoři následně kontrolují a vždy jsou ukládány pokuty.
Josef Duben, tiskový mluvčí SVS
Zdroj: SVS ČR