Na střeše pražského sídla Státní veterinární správy mají od dnešního dne domov včely
Tisková zpráva SVS ze dne 21. 6. 2018.
Terasa na střeše ústředí Státní veterinární správy (SVS) ve Slezské ulici na pražských Vinohradech má ode dneška nové obyvatelky. V rámci společného projektu SVS a Státního veterinárního ústavu Praha (SVÚ), který se stává majitelem a chovatelem těchto včel, zde dnes zkušený včelař Augustin Uváčik nainstaloval pět včelích úlů. Kromě budoucí snůšky medu mají střešní včely přispět k osvětě a propagaci včelařství, ale také biodiverzitě v centru města. SVÚ bude mít možnost prostřednictvím tohoto projektu získat důležité informace o kvalitě medu z centra Prahy. Střešní včelaření získává na popularitě v rámci celé Evropy a včelstva na střechy svých sídel umísťuje řada firem i veřejných institucí.
V hlavním městě SVS v současné době eviduje přes 750 včelařů a více než 5000 včelstev. Pokud jde o střešní stanoviště včel, Praha drží v rámci ČR pomyslný primát s 19 místy, zatímco v celé ČR jich je 38.
Včely se v Praze tradičně chovají především ve starší zástavbě rodinných domů ve čtvrtích jako jsou například Troja, Libeň nebo Dejvice. Naopak v okrajových čtvrtích s novou zástavbou se tolik včelařů nevyskytuje. V samotném centru Prahy SVS eviduje následující počty: Nové Město 10, Staré Město 3, Malá Strana 8, Hradčany 6.
„Nápad na zřízení několika včelích úlů na střeše naší budovy, přišel při nedávné rekonstrukci terasy. V Praze sice již několik institucí a firem střešní včely chová, ale jsem přesvědčený o tom, že z podstaty věci má Státní veterinární správa ke včelařství, včelám a včelím produktům nejblíže,“ sdělil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád a dodal: „Alespoň trochu navýšit počty včelstev v centru Prahy chápeme jako prospěšný a zároveň symbolický počin.“
SVS činí dozor nad včelaři v Praze včetně střešních stanovišť, proto veterinární inspektoři do budoucna zúročí zkušenosti, které SVS realizace projektu střešních včel přinese.
„Státní veterinární ústav Praha podpořil projekt veterinárních včel zejména tím, že se stal majitelem včelstev, což nám zároveň umožňuje mít tento chov zcela pod kontrolou. Naše včelstva nám pomohou získávat zajímavé výsledky a informace o kvalitě medu z centra Prahy,“ uvedl Kamil Sedlák, ředitel SVÚ Praha.
V rámci programu testování včelích produktů SVÚ plánuje vyšetřovat med a propolis od včel z budovy SVS a dvou referenčních lokalit v ČR např. podhůří Šumavy a Orlických hor. Předmětem testování u medu bude zejména přítomnost těžkých kovů a pesticidů, u propolisu se vyšetření zaměří na polycyklické aromatické uhlovodíky.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
Zdroj: SVS