Mohou mikrobi pomoci v boji s plastovým odpadem?
Vědcům z Univerzity v Edinburghu se podařilo upravit bakterii Escherichia coli tak, aby dokázala účinně přeměnit odpad z polyethylentereftalátu (PET) na kyselinu adipovou. Tato kyselina se obvykle vyrábí z fosilních paliv pomocí energeticky náročných procesů a používá se k výrobě nylonových materiálů, léků a aromat.
Tento tým vědců už dříve dokázal geneticky upravit E. coli za účelem přeměny hlavní složku starých PET lahví, kyseliny tereftalové, na něco chutnějšího a cennějšího – sloučeninu s vanilkovou příchutí, vanilin.
V nové studii byla kyselina tereftalová získána z vyřazených plastových láhví a povlaku obalových etiket. K transformaci meziproduktu kyseliny mukonové na kyselinu adipovou byl použit palladiový katalyzátor a druhý typ geneticky upravené E. coli, která je schopna produkovat plynný vodík.
Bylo zjištěno, že připojení upravených mikrobiálních buněk k alginátovým hydrogelovým kuličkám celkově zlepšilo jejich účinnost, a až 79 % kyseliny tereftalové se přeměnilo na kyselinu adipovou. V budoucnu by se vědci rádi zaměřili na biosyntézu složitějších produktů a mikrobi by se tak skutečně mohli stát novou nadějí v boji proti odpadům z plastu.
Zdroje:
- https://www.sciencedaily.com/releases/2023/11/231101134747.htm
- https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acscentsci.3c00414
- https://www.chemeurope.com/en/news/1181943/plastic-eating-bacteria-turn-waste-into-useful-starting-materials-for-other-products.html
Zdroj článku: BIOTRIN