Bezpečnost potravin

Ministr Petr Bendl žádá polského rezortního kolegu o informace k aféře s průmyslovou solí

Vydáno: 6. 3. 2012
Autor: MZe

Tisková zpráva MZe ze dne 6. 3. 2012.

Ministr zemědělství Petr Bendl požádal polského rezortního kolegu o poskytnutí informací a součinnost tamních orgánů. České inspekční orgány průběžně kontrolují vybrané typy polských potravin. Důvodem těchto kroků je aféra s průmyslovou solí v Polsku. Tamní prokuratura vyšetřuje několik osob za to, že nakupovali průmyslovou sůl, přebalovali ji a poté prodávali jako jedlou kuchyňskou sůl. Polsko dosud neposkytlo Českou republikou požadované informace o rizikových subjektech.

Tiskový brífink 6.3.V souvislosti s informacemi, že někteří polští výrobci používají v potravinách sůl, která není určena pro potravinářství, kontrolují naši inspektoři vybrané typy potravin, abychom zjistili, zda došlo k nějaké kontaminaci. První výsledky kontrol budeme znát v pátek,“ řekl ministr Petr Bendl.

Polsko zažívá aféru s průmyslovou solí, kterou používají potravinářské podniky při zpracovávání mléčných produktů, masa, uzenin, ryb, pečiva, cukrovinek i ovoce a zeleniny. Na seznamu podniků, které místo jedlé soli odebíraly sůl průmyslovou, je již 90 odběratelů. Polská strana tvrdí, že problém nepřekročil hranice země. Přesto česká Státní veterinární správa a Státní zemědělská a potravinářská inspekce kontrolují vzorky polských solí a potravin.

Vzhledem k tomu, že polské orgány zatím nechtějí zveřejnit seznam odběratelů průmyslové soli, obrátil se ministr zemědělství Petr Bendl na svého rezortního kolegu Marka Sawického. Požádal ho o poskytnutí požadovaných informací, o spolupráci a součinnost polských orgánů a o poskytování pravidelných a transparentních informací o vývoji kauzy.

V České republice již bylo v rámci předběžné opatrnosti pozastaveno uvádění balené jedlé soli z Polska do oběhu, a to do doby, než bude prokázána zdravotní nezávadnost. Dozorové orgány přitom zjistily, že čeští výrobci v převážné většině případů používají při výrobě jedlou sůl z jiných členských států EU než z Polska.

Pokud jde o volání po plošném zákazu zboží z Polska, ministerstvo prozatím o takovém opatření neuvažuje. „Zákaz by byl možný pouze v případě přímého ohrožení zdraví obyvatel. V současné době nemáme signály o takové míře rizika. V případě, že by tomu informace nasvědčovaly, budeme toto opatření neprodleně žádat po Bruselu,“ dodává ministr Petr Bendl.

Kateřina Böhmová
ředitelka Odboru komunikace MZe