Bezpečnost potravin

Ministr a obchodníci hledali cesty ke zvýšení prodeje českých potravin

Vydáno: 29. 5. 2012
Autor: MZe

Tisková zpráva MZe ze dne 28. 5. 2012.

Zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) dnes při jednání s ministrem zemědělství Petrem Bendlem představili Deklaraci správné prodejní praxe. Zástupci prozatím osmi největších obchodních řetězců působících v ČR (společnosti Ahold, Billa, Coop, Globus ČR, Kaufland, Penny Market, Spar Česká obchodní společnost a Tesco Stores ČR) se minulý týden v tomto dokumentu zavázali dodržovat pravidla pro prodej potravin a zlepšit systém jeho kontroly.

Ministr Bendl v reakci na deklaraci uvedl: „Vnímám tento dokument jako začátek kultivace dodavatelsko-odběratelských vztahů a kultury prodeje v tuzemském maloobchodu. Jde ovšem o velmi obecný závazek, který v žádném případě nemohu považovat za dostatečný. Je jasné, že tento první krok nemůže být zároveň krokem posledním, že cesta k obnovení důvěry zákazníků bude ještě dlouhá. To jsem dnes  zástupcům obchodních řetězců zdůraznil.“

Zástupci SOCR ČR a Ministerstva zemědělství se na dnešním jednání, kterým navázali na první schůzku z konce března, dohodli na vytvoření pracovní skupiny. Ta by se měla věnovat prezentaci činnosti a kontrol státních dozorových orgánů a bariérám při uvádění tuzemských a regionálních potravinářských výrobků na maloobchodní trh. Představitelé maloobchodních sítí se s ministrem Petrem Bendlem shodli, že budou společně hledat cesty k navýšení podílu českých potravin v prodejních sítích, například výrobků oceněných v projektu Regionální potravina.

Tématem jednání byla i nutnost zlepšit dosavadní systémy kontroly kvality ze strany obchodu při prodeji potravinářského zboží. Prezident SOCR ČR Zdeněk Juračka přitom apeloval na potřebu rozlišovat odpovědnost za zjištění prohřešků ze strany státních dozorových orgánů, kdy je prakticky každé zjištění veřejností vnímáno jako chyba obchodníka, ačkoli obchod potraviny nevyrábí a nemá možnost zjišťovat například soulad informací uváděných na obalu výrobku s realitou. „My se nechceme vyhýbat odpovědnosti, ale nechceme také vzbuzovat neodůvodněnou paniku u spotřebitele,“ zdůraznil Zdeněk Juračka. Prezident SOCR ČR zároveň pozval ministra Petra Bendla k návštěvě jakékoli prodejny některé z maloobchodních sítí působících v ČR, který je členem svazu, která by zahájila projekt SOCR s názvem „Zažijte svět obchodu“.

Obě strany hovořily také o spolupráci při vzdělávání českého spotřebitele. Maloobchod by se tak měl podílet na obsahu nového webového portálu, který připravuje Ministerstvo zemědělství, a jenž by se měl věnovat zejména problematice kvality potravin. Připravovaný portál má mimo jiné obsahovat výsledky šetření dozorových orgánů (Státní zemědělské a potravinářské inspekce či Státní veterinární správy ČR), ale i údaje o prodejích a vlastnostech výrobků značky KLASA nebo Regionální potravina.

Kateřina Böhmová
ředitelka Odboru komunikace MZe

Zdroj: eAGRI