Ministerstvo zemědělství podpoří zdravé stravování školáků, nově budou do škol moci dodávat i malé a střední mlékárny
Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 8. 3. 2017.
Vláda dnes schválila změny programů Mléko do škol a Ovoce a zelenina do škol. Ministerstvo zemědělství upravilo podmínky tak, aby do škol mohli dodávat i malí regionální producenti ovoce a zeleniny a lokální mlékárny. Programy budou nově využívat i žáci druhého stupně základních škol.
„Díky změnám v programu dostane ovoce, zeleninu a mléčné výrobky mnohem více dětí, navíc jsme stanovili i minimální velikosti porcí. Podmínky jsme upravili tak, aby se mohli zapojit malí lokální a regionální producenti, kteří budou produkty dodávat přímo do škol ve svém okolí,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Zdravé potraviny budou nově k dispozici i žákům druhého stupně základních škol. Oproti předchozím letům se počítá s dvojnásobným počtem zapojených dětí. Mléko by ve školách mělo dostávat 1,1 milionu dětí, ovoce a zeleninu 910 tisíc školáků. S ohledem na rostoucí problémy s nesnášenlivostí laktózy budou do škol dodávány i další neochucené mléčné výrobky a výrobky se sníženým obsahem laktózy.
V rámci obou programů bude kladen větší důraz na potraviny pocházející z ekologického zemědělství. Ty jsou vysoce kvalitní a neobsahují umělé přidané látky, podle Výzkumného ústavu mlékárenského navíc mléko z ekofarem obsahuje prokazatelně vyšší množství bioaktivních látek než mléko z běžných chovů. Všechny výrobky, které budou žákům dodávány, také musí plnit limity dle tzv. pamlskové vyhlášky a rovněž některé limity podle legislativy EU.
Programy nově počítají i s financováním vzdělávacích programů zahrnujících například exkurze do zemědělských podniků či vzdělávací soutěže. Evropská unie na zdravé potraviny pro školáky ročně přispěje téměř 160 miliony korun, nově také bude dle potřeby možné převést až 20 % peněz z jednoho programu do druhého, současně se ruší povinná spoluúčast členských států. MZe bude ale nadále projekty podporovat, od příštího školního roku tak na zdravé svačiny půjde 930 milionů korun ze státního rozpočtu. Děti tak dostanou zdarma nejen ovoce a zeleninu, ale nově i neochucené mléko a mléčné výrobky.
V současné době je schváleno 17 dodavatelů ovoce a zeleniny a 7 dodavatelů mléka. Do obou programů se budou moci přihlásit i další subjekty, zapojit se mohou rovněž malí lokální a regionální producenti, kteří budou produkty dodávat přímo do škol ve svém okolí. Podporované produkty bude schvalovat komise MZe za účasti Ministerstva zdravotnictví. Vzhledem ke změně legislativy upravující oba programy, budou přihlášky znovu muset zaslat i již schválení dodavatelé, a to do 30. dubna 2017 na Státní zemědělský intervenční fond.
Změna obou programů vychází z nových předpisů EU. Sjednocují se podmínky programů a částečně se mění i sortiment dodávaných výrobků. Hlavním cílem je i nadále především zlepšit stravovací návyky dětí, a tím předcházet dětské obezitě.
Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství
Zdroj: Ministerstvo zemědělství