Bezpečnost potravin

Ministerstvo zdravotnictví posiluje spolupráci s neziskovým sektorem v oblasti ochrany veřejného zdraví po povodních

Vydáno: 4. 10. 2024
Autor: Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví a hygienická služba rozšiřují spolupráci s neziskovými organizacemi, církvemi a Agenturou pro sociální začleňování, s cílem efektivně posílit ochranu veřejného zdraví v oblastech zasažených nedávnými povodněmi a při obnově dotčených lokalit. Tato spolupráce je zásadní pro účinné poskytování důležitých informací o ochraně zdraví občanům postiženým touto přírodní katastrofou.

„Chci v první řadě poděkovat hygienické službě, jejíž pracovníci poslední týdny intenzivně pracují. Děkuji také všem našim partnerům z neziskového sektoru za práci v terénu a efektivní spolupráci, v rámci, které pomáhají předávat důležité informace o ochraně zdraví nejen při povodních, ale i během následné likvidace škod. Jejich práce je nepostradatelná a naše spolupráce bude pokračovat,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Povodně a jejich následky s sebou nesou významná zdravotní rizika, včetně možnosti šíření infekčních onemocnění. „Je zásadní, abychom rizika co nejvíce minimalizovali, což se hygienické službě mj. i díky spolupráci s partnery z neziskového sektoru daří. Společně jsme tak mohli zprostředkovat důležité hygienické a zdravotní informace těm, kteří je nejvíce potřebují. Informovali jsme občany o hygienických pravidlech či o možnosti bezplatného rozboru pitné vody ve studni. Povodněmi byly zasaženy nejen domácnosti, ale i řada institucí a služeb a naším úkolem je postarat se, aby jejich provoz byl bezpečný pro lidské zdraví. Hygienici se podílí na obnově provozu škol, školek, zařízení sociální péče, jídelen a dalších zařízení,“ řekla hlavní hygienička ČR a ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje zahájila očkování proti žloutence typu A v Ostravě Přívoze, kde bylo ohnisko onemocnění už před povodněmi a nyní znovu hrozí další šíření. Společně také s Krajskou hygienickou stanicí Olomouckého kraje očkují dobrovolné hasiče, kteří byli nasazení při povodních a odstraňování povodňových škod.

Lidé postižení povodněmi zažívají obrovský stres a jejich schopnost vnímat informace je omezená. „Členové a dobrovolníci Českého červeného kříže poskytují nejen přímou pomoc, ale také předávají důležité informace, které jsou nezbytné pro lidi zasažené povodněmi. Spolupráce s ministerstvem zdravotnictví a hygieniky je v tomto ohledu klíčová, aby se k lidem dostaly potřebné informace o tom, jak chránit své zdraví,” uvedl prezident Českého červeného kříže Marek Jukl.

Do informování veřejnosti se během povodní zapojily také církve. “Podílíme se na distribuci informací i materiální pomoci prostřednictvím církevních kanálů a pořádáme sbírky v kostelích, modlitebnách a sborech. I to je pomoc bližnímu, která je důležitou součástí naší práce,” reagoval sekretář Ekumenické rady církví Petr Jan Vinš.

Problémy v zaplavených oblastech, včetně zdravotních rizik, bohužel přetrvávají. Neodcházíme. Zůstáváme v postižených regionech ještě dlouho poté, co se pozornost veřejnosti a zájem médií upře jinam. Minulé povodně a další živelní katastrofy nás v mnohém vycvičily. Zkušenosti z minulých povodní a katastrof nám ukázaly, jak je důležitá účinná spolupráce,” popsal generální sekretář Charity ČR Jakub Líčka.

Akutní fáze krize postupně odeznívá, a spolu s tím se mění i potřeby lidí v zaplavených oblastech. „I když pozornost médií opadá a krizové štáby se přestávají scházet, problémy v zaplavených oblastech nekončí. Naopak potřeba dlouhodobé psychosociální péče roste,” dodala koordinátorka humanitárních projektů Člověk v tísni Jitka Trachtová.

Nefunkční infrastruktura, kdy řada lidí nemá dostupnou teplou vodu, funkční kanalizaci nebo zdroje tepla, přináší další rizika pro zdraví. „Ne všechny problémy po povodních jsou na první pohled viditelné a řada z nich se objevuje s časovým odstupem. Bohužel může dojít k dodatečnému zhoršení socioekonomické situace domácností v důsledku energetické náročnosti vysoušečů a přímotopů, což se opět může negativně projevit na lidském zdraví,” upozornil Dalibor Hála, vedoucí komunikace Diakonie ČCE.

„Lze také očekávat nárůst počtu osob ohrožených rizikem chudoby. Velká část lidí má obavy z nadcházející zimy. Nevyhovující bydlení má významné negativní dopady na zdraví obyvatel, zejména dětí. O to důležitější vzájemná spolupráce, jak s Ministerstvem zdravotnictví ČR, tak s hygienickou službou,” řekl ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Současná spolupráce mezi Ministerstvem zdravotnictví, hygienickými stanicemi a Agenturou pro sociální začleňování by v budoucnu měla otevřít dveře pro další společné aktivity v oblasti ochrany veřejného zdraví, nejen v souvislosti s řešením následků povodní. Informace pro občany, jak postupovat ve věci ochrany veřejného zdraví, jsou k dispozici zde: https://mzd.gov.cz/povodne.

Příloha

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví