Mezinárodní šetření ohnisek způsobených bakterií Salmonella Strathcona ST2559 spojených s konzumací rajčat
Dne 12. listopadu 2024 zveřejnil Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) spolu s Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) společné hodnocení hlášených případů onemocnění způsobených bakterií Salmonella Strathcona ST2559 původem z rajčat (Prolonged multi-country outbreak of Salmonella Strathcona ST2559 linked to consumption of tomatoes in the EU/EEA and the UK).
V Evropské unii, resp. Evropském hospodářském prostoru (EU/EHP) a ve Spojeném království (UK) probíhá přeshraniční epidemie spojená s baktérií Salmonella Strathcona ST2559. Od 1. ledna 2023 do 5. listopadu 2024 bylo identifikováno 232 potvrzených případů S. Strathcona ST2559 v celkem 16 zemích EU/EHP podle evropské definice případu: Rakousko (33), Chorvatsko (3), Česko (10), Dánsko (9), Estonsko (1), Německo (62), Finsko (3), Francie (23), Irsko (1), Itálie (67), Lucembursko (2), Nizozemsko (2), Norsko (3), Slovensko (5), Slovinsko (2) a Švédsko (6). Ve Spojeném království bylo zjištěno 29 případů. Mezi případy souvisejícími s cestováním byla nejčastěji navštěvovanou zemí Itálie.
Jako nosič infekce v několika národních epidemiologických šetřeních provedených v reakci na tuto nákazu byla v řadě zemí identifikována rajčata. Klastrové analýzy sekvenování celého genomu naznačují, že kmen ohniska z mnoha postižených zemí má nedávný společný původ.
Epidemiologická šetření, mikrobiologická šetření a šetření sledovatelnosti v roce 2023 v Rakousku a v roce 2024 v Itálii potvrdila, že malá rajčata z oblasti Sicílie v Itálii byla nositelem infekce v těchto dvou ohniscích. Stejný závěr byl potvrzen pro „historickou“ epidemii S. Strathcona ST2559 v Dánsku v roce 2011.
Odborníci z oblasti lidského zdraví i potravinářského sektoru by měli pokračovat v šetření s cílem ověřit, zda jsou malá rajčata původem ze Sicílie nositelem infekce ve všech zemích EU, které hlásily nebo nadále hlásí případy této epidemie, protože do přenosu by mohly být zapojeny i jiné potraviny. Měla by být také prozkoumána úloha životního prostředí při kontaminaci rajčat, protože kmen ohniska byl také identifikován u hospodářského zvířete v daném regionu. Šetření k identifikaci místa vstupu S. Strathcona – včetně závlahové vody – by měla být provedena tak, aby mohla být přijata vhodná nápravná opatření k zastavení šíření kontaminace a zabránění možným novým případům.
Souhrnnou zprávu úřadu EFSA a ECDC týkající se šetření případů způsobených bakterií Salmonella Strathcona lze nalézt na adrese:
Prolonged multi-country outbreak of Salmonella Strathcona ST2559 linked to consumption of tomatoes in the EU/EEA and the UK | EFSA
Doplňující informace k tématu lze nalézt rovněž na následující adrese:
https://www.efsa.europa.eu/en/topics/topic/salmonella
Zdroj: EFSA