Bezpečnost potravin

Metodika kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2018 byla zveřejněna

Vydáno: 19. 12. 2017
Autor: SVS

Tisková zpráva SVS ze dne 19. 12. 2017.

Ministerstvo zemědělství (MZe) a Státní veterinární správa (SVS) v uplynulých dnech zveřejnily na svém webu Metodiku kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2018. Jeden ze zásadních koncepčních dokumentů pro státní veterinární dozor každoročně stanovuje rozsah povinných preventivních a diagnostických úkonů, které mají předcházet vzniku a šíření nákaz a nemocí přenosných ze zvířat na člověka. Rozsah opatření a předběžné náklady na jejich realizaci vždy reflektují aktuální nákazovou situaci. Celková předpokládaná potřeba finančních prostředků na diagnostiku a prevenci pro příští rok představuje 171 milionů Kč. Oproti roku 2017 je to o 92,7 mil Kč více. Důvodem tohoto nárůstu je nutnost řešit situaci vyvolanou výskytem afrického moru prasat (AMP) v ČR.

Dokument přináší několik změn proti stávající praxi. Zavádí například novou metodu vyšetření na tuberkulózu v chovech skotu bez tržní produkce mléka. Změna vyšetřování vychází z rozhodnutí Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) o schválení sérologického vyšetření krve jako možného způsobu monitoringu tuberkulózy. Pro vyšetření tak bude možné využít krev odebranou v rámci monitoringu ostatních nákaz.  Výhodou tohoto způsobu vyšetření je fakt, že výsledky jsou k dispozici do několika hodin a na rozdíl od standardně využívané metody jednoduché tuberkulinace není nutné manipulovat se zvířaty dvakrát v rozmezí několika dni. Proto je sérologické vyšetření vhodnou volbou zejména u masného skotu, který je převážnou část roku na pastvě.

„Metodika 2018“ zavádí nové kódy, které umožní odlišit vyšetření uhynulých a ulovených divokých prasat v souvislosti s AMP a také odlišit vyšetření provedená ve stanovených oblastech s odlišnou mírou rizika výskytu nákazy. Nové kódy zároveň upřesňují výši částky vyplácené jako nálezné či zástřelné v případě požadovaných odběrů vzorků.

Provozovatelům drůbežích porážek od začátku příštího roku na základě změny legislativy EU nově vzniká povinnost zajistit vyšetření jatečně upravených těl brojlerů na Campylobacter spiralis. Zařazení tohoto vyšetření do příslušné části metodiky umožní hradit provozovatelům drůbežích porážek náklady na toto vyšetření ze státního rozpočtu. Podmínkou pro nárok na proplacení vyšetření bude zaslání vzorků do jednoho ze Státních veterinárních ústavů.

Poslední z hlavních změn je změna pravidel pro ošetření proti nákaze včel – varroáze. Nově se bude povinné předjarní ošetření včelstev provádět pouze na stanovištích se zjištěnou intenzitou nákazy v průměru nad tři roztoče na jedno včelstvo. Povinnost provádět letní ošetření zůstane zachována pouze pro kočující včelstva. Podzimní preventivní ošetření bude u všech včelstev na všech stanovištích povinné, jak tomu bylo doposud. 

Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS

Zdroj:SVS

Foto: Shutterstock