Marie Nejedlá pro Lidové noviny k HHC: Ve věku 13 až 15 let je touha experimentovat velká
Vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Státního zdravotního ústavu Marie Nejedlá LN řekla, že užívání látek jako HHC, ale třeba taky kratomu, je dnes mezi adolescenty módní záležitostí a výjimkou nejsou ani třináctileté děti.
I děti míchají alkohol a HHC – přepis textu je umístěn pod fotografiemi článku.
Lékaři varují před HHC, legální náhražkou marihuany. Tu mohou školáci získat v automatu. Bývá to několik případů do měsíce. Lékaři na dětském oddělení přijmou dítě ve špatném stavu. Často mívají křeče, zvrací a dostávají se do úzkostlivých stavů. Požily látku HHC. Většinou v kombinaci s alkoholem či jinými návykovými látkami.
„U akutních intoxikací syntetickými kanabinoidy a HHC se jedná většinou o děti věku 14 až 18 let,“ vysvětlil pro LN přednosta Dětské kliniky Fakultní nemocnice Plzeň Josef Sýkora. Česká republika je totiž dnes touto látkou doslova zaplavena. Tato legální náhražka marihuany se prodává především po internetu, ve specializovaných obchodech a také prodejních automatech. Bývají přitom umístěny i v blízkosti škol a podobných zařízení. HHC má pak podobu extraktu k vapování, různých cukrovinek s příchutěmi, cigaret, může se přidat do jídla. „Nepotřebujete ani občanku, koupit si to může klidně dvanáctileté dítě,“ řekla pro LN primářka dětského urgentního příjmu Fakultní nemocnice v Motole Jitka Dissou. Doplnila, že na dětském příjmu řeší tři až pět takových případů měsíčně. Nejmladšímu pacientovi bylo 2,5 roku, intoxikoval se sušenkami s HHC.
Podobná čísla hlásí i další nemocnice v Česku. Mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher LN informoval, že u nich řeší podobné případy zhruba dvakrát do měsíce, znají je i v ostravské fakultní nemocnici. „Prakticky vždy je nutnost hospitalizace při požití THC nebo HHC spojena s kombinací jiné toxické látky – alkohol, léky nebo jiné drogy, a nález kanabinoidů je přidružený nebo potencující faktor,“ sdělil LN přednosta Kliniky dětského lékařství Fakultní nemocnice Ostrava Jan Pavlíček. Všichni oslovení se zcela zásadně vyslovili pro podstatné omezení prodeje HHC.
I děti míchají alkohol a HHC
„Ročně je na Dětské klinice FN Plzeň hospitalizováno pro požití různých toxických látek asi 100 dětí, většinou se však jedná o směs různých omamných látek, léků anebo alkoholu. Z toho asi u 15 až 20 dětí řešíme akutní intoxikaci také s podílem syntetických kanabinoidů a jejich derivátu HHC,“ řekl LN přednosta Dětské kliniky Fakultní nemocnice Plzeň Josef Sýkora s tím, že počet akutních intoxikací plynule stoupá. HHC bývá někdy označováno jako syntetický kanabinoid, ale to není zcela přesné. HHC totiž v naprosto minimální míře tvoří rostliny technického konopí. Aby ale mohlo být produkováno v takovémto množství, je třeba ho vyrábět průmyslově. Dělá se to metodou hydrogenace, kdy se z nelegální látky THC stává HHC, které se mu účinky velmi blíží. Z HHC se tak v podstatě prodává legální náhražka marihuany a dalších podobných produktů.
Obliba i kvůli sladkým příchutím
Vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Státního zdravotního ústavu Marie Nejedlá LN řekla, že užívání látek jako HHC, ale třeba taky kratomu, je dnes mezi adolescenty módní záležitostí a výjimkou nejsou ani třináctileté děti. „Je to hodně oblíbené kvůli různým příchutím, stalo se to trendy, děti s tím experimentují. Ve věku 13 až 15 let je touha experimentovat velká. Říká se, že jim to nahrazuje iniciační rituály dospělosti, které v naší kultuře nemáme,“ řekla LN Nejedlá.
Děti tím podle ní dávají najevo, že jsou už velké a mohou to zkusit. „Ovšem mezitím vznikne závislost. Pak by třeba i chtěly přestat, ale už je pozdě,“ podotkla Nejedlá. Problémem je prý hlavně prodej HHC v automatech, takto se k těmto látkám dostanou všechny věkové skupiny. Podle lékařů má látka na každého člověka jiný účinek. Může být euforizující, ale také relaxační – uleví od bolesti, žaludeční nevolnosti nebo vylepší spánek. Problém ale je, že o jeho skutečném působení na lidský organismus se zatím mnoho neví, neexistují prakticky žádné věrohodné studie. Zato se již dobře ví, jak vypadá dětská intoxikace. „HHC má psychoaktivní působení, vyvolává silný pocit euforie, zvýšenou chuť k jídlu, změny duševního stavu, křeče, poruchy vědomí, halucinace, dezorientace, zvracení, deprese, slabost, nekoordinované pohyby a obecné účinky spojené s marihuanou. Další příznaky intoxikace jsou závratě, fotofobie, třes, sucho v ústech, zvýšená úzkost až paranoia, nespavost, zvýšená srdeční frekvence, oběhové poruchy, zarudlé oči, rozšířené zornice, slinění a hypotermie,“ popsal nejčastější příznaky přednosta Josef Sýkora.
Na zákaz čeká černý trh
Podle Jitky Dissou užívání kanabinoidů dětmi může také přispět k rozvoji psychotických poruch a poruch nálad. Velké riziko je prý také v neznámém obsahu nabízených produktů, které nejsou nijak kontrolovány a mohou obsahovat v podstatě cokoliv. A hovoří se také o možném vzniku závislosti, především právě u konzumentů mladších 18 let. „Kromě akutních zdravotních komplikací může podobně jako u THC při opakovaném užívání vzniknout závislost a při odvykání abstinenční příznaky. Především je nebezpečné kombinovat HHC s dalšími látkami, jako jsou například alkohol, opiáty, benzodiazepiny a sedativa,“ upřesnila Dissou. Všeobecně se také uvádí, že by se po užití HHC nemělo sedat za volant, to však platí již pro dospělé.
V Česku se nedávno zvažovalo umístění HHC a kratomu na seznam zakázaných látek, nakonec se tak ale nestalo. Proti byl například národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, který se vyslovil jen pro regulaci. I další odborníci tvrdí, že úplný zákaz by vzhledem k oblíbenosti HHC způsobil rozmach černého trhu.
Zdroj: SZÚ