Manipulace RNA vytvoří plodiny s podstatně vyšší úrodou
Informace portálu Gate2Biotech
Důmyslná manipulace s rostlinnou RNA může dramaticky zvýšit úrodu plodiny, stejně jako její odolnost vůči suchu. Zjistil to mezinárodní výzkumný tým odborníků americké University of Chicago a čínských Peking University a Guizhou University.
Mají za sebou úvodní experimenty, v nichž vložili do rýže a brambor gen pro protein FTO, který funguje jako mRNA demetyláza. Tento zákrok zvýšil úrodu zmíněných plodin zhruba o polovinu. Modifikované rostliny vyrostly větší, vytvořily rozsáhlejší kořenový systém a lépe snášely sucho. Analýzy potvrdily, že zákrok rovněž u rostlin zvýšil intenzitu fotosyntézy.
Jak říká vedoucí výzkumu Chuan He z University of Chicago, je to opravdu dramatická změna. Ještě lepší podle něj je, že to funguje u prakticky všech rostlin, s nimiž to zatím zkoušeli. Zároveň jde o jednoduchou úpravu genomu, nic složitého. Je to takový molekulární black box. Nikdo zatím konkrétně a přesně neví, co protein FTO dělá. Ale funguje to.
Badatelé to považují za významný průlom, zvláště kvůli globálnímu oteplování a dalším výzvám, kterým dnes plodiny čelí. He s kolegy se domnívají, že FTO ovládá proces m6A, který představuje klíčovou modifikaci RNA v buňce.
V tomto případě protein FTO vygumuje modifikace m6A RNA, čímž zřejmě tlumí signály, které zpomalují a omezují růst rostliny. Jako když na silnici plné semaforů někdo sabotuje červená světla, takže svítí jenom zelená a po silnici tím pádem jezdí více aut. Vědci rovněž zjistili, že upravené rostliny celkově produkují mnohem více RNA.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Více informací naleznete zde: RNA breakthrough creates crops that can grow 50% more potatoes, rice (phys.org)
Zdroj: Gate2Biotech