Lupinová mouka má vysokou výživovou hodnotu
Lupina má mnohostranné využití. Boby lupiny mají výtečné výživové vlastnosti.
Lupina (rod Lupinus) je luštěnina neboli luskovina patřící mezi čeleď rostlin bobovitých (Mezi ně patří také např.: sója, hrách, čočka, fazole, vojtěška, podzemnice).
Rozvoj pěstování nastal v 90. letech minulého století po potvrzení vysoké výživové hodnoty lupinové mouky vyráběné z bobů. Dnes se využívá celá rostlina: plody jako součást potravin, zelená hmota jako krmivo, květy ve farmaceutickém průmyslu, posklizňové stvoly jako zelené hnojení. Lupina má také vynikající potenciál fixace dusíku v půdě, čímž se šetří na používání dusíkatých hnojiv.
Boby lupiny mají obsah bílkovin přibližně stejně vysoký jako v sóje, tedy průměrně 35 %. Složení těchto bílkovin je z dietetického hlediska vynikající díky jinak často v rostlinách deficitním aminokyselinám (AMK), zejména lysinu. Především obiloviny a výrobky z nich mají deficit lysinu. Další esenciální AMK nacházející se v lupině jsou leucin a methionin, dále také semiesenciální AMK arginin.
V lupinových bobech je více než 10 % tuků, které mají vynikající složení díky až 80 % nenasycených mastných kyselin v tucích obsažených. Další významnou látkou je lecitin – jeho obsah je až 2,5 % v tuku. Lecitin je důležitý přírodní emulgátor. Lupinová mouka obsahuje pouze 30 % sacharidů, převážně s krátkým řetězcem.
Přirozeně žlutá barva mouky díky obsahu karotenoidů je v pekařském řemesle velmi žádaná. Emulgační vlastnosti mouky částečně nahrazují vaječné žloutky. Lupinová mouka je také vhodná pro výživu celiaků.
PEKAŘ CUKRÁŘ IXX, 2009, č.6, s.14
objednávka kopie článku