Bezpečnost potravin

Levná metoda zajistí odstranění nanoplastů z vody

Vydáno: 19. 11. 2024
Autor: Gate2Biotech

Foto: Shutterstock

Badatelé brazilské University of São Paulo (USP) vyvinuli novou nanotechnologii, která dokáže odstranit z vody mikro- a nanoplasty.

Jak připomíná vedoucí výzkumného týmu Henrique Eisi Toma, nanočástice nejsou viditelné pouhým okem ani konvenčním mikroskopem. Je těžké je vůbec odhalit, natož odstranit z vody.

S kolegy vyvinuli postup, který využívá magnetické nanočástice funkcionalizované polydopaminem (PDA), polymerem odvozeným z dopaminu, což je neurotransmiter, který známe i z lidského těla. Tyto nanočástice jsou schopné vázat mikro- a nanoplasty a poté je odstranit z vody s využitím magnetického pole.

Polydopamin je látka, která svou strukturou napodobuje „lepidlo“ mlžů, jímž přichycují schránku k podkladu. Díky polydopaminu se nanočástice pevně nalepí na nepatrné kousky plastu ve vodě, a následně mohou být i s plasty odstraněny z vody pomocí magnetu.

Toma a jeho kolegové vytvořili magnetické nanočástice z oxidu železnato-železitého, které syntetizovali pomocí koprecipitace. Následně je potáhli polydopaminem a přidali imobilizovanou lipázu, enzymem schopných štěpit polymer PET na monomery. Vznikly nanočástice Fe3O4@PDA. Vědci ověřili nanotechnologii v experimentech, které monitorovali hyperspektrální Ramanovou mikroskopií.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Více informací najdete zde: Low-cost method removes micro- and nanoplastics from water

Zdroj: Gate2Biotech