Bezpečnost potravin

Kyselina listová: Zvyšte příjem již před otěhotněním!

Vydáno: 3. 2. 2022
Autor: Bundesinstitut für Risikobewertung

Německý Spolkový úřad pro hodnocení rizik vydal informační leták o významu kyseliny listové u žen, které plánují otěhotnět.

BfR-Logo - Verbraucherschutz - Risikobewertung

V Německu se ročně narodí přibližně 800 dětí s defektem neurální trubice, v jehož důsledku se jejich mícha a/nebo mozek nemohly normálně vyvinout. To pro tyto děti znamená těžké poškození zdraví a celoživotní postižení, které se odráží nejen na kvalitě jejich života, ale i na kvalitě života jejich blízkých. Studie ukazují, že užívání vitaminu B – kyseliny listové před a během těhotenství může toto zdravotní riziko výrazně snížit.
Spolkový úřad pro hodnocení rizik (BfR) zveřejnil kompaktní informační leták, ve kterém doporučuje všem ženám, které plánují otěhotnět a chtějí účinně a včas podpořit vývoj svého dítěte, aby užívaly denně 400 mikrogramů kyseliny listové.

V Německu zdraví dospělí lidé s vyváženou a pestrou stravou obecně nepotřebují užívat doplňky stravy. Výjimkou je kyselina listová – syntetická forma vitaminu B – folát. Ženám, které chtějí mít dítě, a těhotným ženám v prvním trimestru těhotenství se doporučuje kromě obvyklé stravy – pokud možno bohaté na folát – užívat také kyselinu listovou. Studie totiž ukazují, že příjem kyseliny listové ve formě tablet (400 mikrogramů denně) před a během těhotenství může výrazně snížit riziko vývojových vad dětí (tzv. defektů neurální trubice). Navíc se během těhotenství (a období kojení) potřeba tohoto vitaminu zvyšuje, takže v těchto fázích je nutný i vyšší příjem prostřednictvím uváženého výběru potravin.

Bezplatný informační leták, který je v elektronické formě k dispozici na webu BfR a lze ho na vyžádání objednat i v tištěné podobě, přehledně ukazuje, ve kterých přírodních a obohacených potravinách se tento vitamin vyskytuje, proč a kdy se doporučuje doplňkový příjem 400 mikrogramů kyseliny listové a od jaké dávky stoupá riziko vzniku nežádoucích zdravotních účinků.

Leták:

 

Zdroj: Bundesinstitut für Risikobewertung


Foto: Shutterstock