Bezpečnost potravin

Kontroly ve školách a školských zařízeních za první pololetí roku 2024

Vydáno: 22. 10. 2024
Autor: HSHMP

Hygienická stanice hlavního města Prahy provedla v období prvního pololetí 2024 v rámci výkonu státního zdravotního dozoru odboru hygieny dětí a mladistvých 728 kontrol se zaměřením na plnění hygienických požadavků ve školách a školských zařízeních. Z celkového počtu kontrol bylo zjištěno pochybení u 79 kontrol (11 %).

Závady byly zjištěny v 60 zařízeních poskytujících stravování dětem a mladistvým, kde byla kontrolou zjištěna nedostatečná provozní hygiena, zanedbaná údržba prostor a předmětů přicházejících do styku s potravinami a pokrmy, nedodržování skladovacích podmínek daných výrobcem, křížení čistého a nečistého provozu, nedodržování data použitelnosti nebo minimální trvanlivosti, nezajištění sledovatelnosti – původu potravin, nedodržování postupů na zásadách HACCP, nedodržování bezpečných teplot při uchovávání připravovaných pokrmů, což ve svém důsledku představuje významné riziko ohrožení zdraví konzumentů.

Školní oběd v rámci celodenního příjmu stravování dětí a mladistvých, představuje až 35 % podíl denního energetického příjmu. V rámci edukační činnosti hygienici provedli také 79 měření zaměřených na obsah soli v polévkách podávaných v školních jídelnách. Měření probíhalo pomocí přístroje založeného na měření Na+ iontově selektivní elektrodou. Příjem soli v České republice dlouhodobě převyšuje doporučený optimální denní příjem. Doporučená spotřeba soli je dle WHO u zdravé dospělé populace 5 gramů za den a u menších dětí je ještě nižší (1-3 roky 2 g, 4-6 let 3 g, 7-10 let 4 g). Potřeba edukace v dané oblasti se potvrdila i naším měřením, kdy bylo zjištěno vyhovující množství soli v polévce jen u 37 odebraných vzorků (47 %). Oproti předchozím rokům, však došlo k významnému zlepšení (v prvním roce měření rok 2022, vyhovělo pouze 20 % vzorků.

* Foto č. 2: Přístroje a zařízení přicházející do styku s potravinami a pokrmy musí být v dobrém technickém stavu, aby byla možná jejich správná údržba. Pro povrchy stěn platí, že mají být v bezvadném stavu a musí být snadno čistitelné. V daném případě se jedná o porušený povrch zařízení (robot) a porušený povrch stěn je řešen nevhodným způsobem polepením páskou, pod kterou se může tvořit ve vlhkém kuchyňském prostředí plíseň.

Z kontrolní činnosti za 1. pololetí 2024, vyplynuly i další závady. V 7 případech se jednalo o závady v provozu MŠ. Ve čtyřech případech se jednalo o nedodržení provozních podmínek základních škol, ve třech případech byly zjištěny provozní závady ve střední škole a v jednom případě v dětské skupině. Závady se týkaly nedodržení požadavků na šatny, hygienická zařízení a jejich vybavení a osvětlení. V předškolních zařízeních byly zjištěny závady při manipulaci s prádlem a nedoložení potvrzení o očkování dětí. V dětské skupině nebyl splněn požadavek na doložení zdravotní způsobilosti pečujících osob.

V rámci provedených kontrol venkovních hracích ploch s provozovatelem bylo odebráno 30 vzorků písku určeného pro hry dětí na mikrobiologické, parazitologické a chemické vyšetření. V čtyřech pískovištích bylo zjištěno nedodržení mikrobiologických a chemických limitů.

S provozovateli předmětných školských zařízení a provozovateli veřejných hracích ploch, kde byly zjištěny závady, bylo, případně bude zahájeno přestupkové řízení. Ze strany HSHMP byli statutární zástupci školských zařízení poučeni o správné hygienické praxi a o nutnosti zajistit co nejdříve konkrétní nápravná opatření.

Zdroj: Hygienická stanice hlavního města Prahy