Kontroly v zařízeních školního stravování a ostatních stravovacích zařízeních pro děti v roce 2023
Souhrnná informace HSHMP – Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen “HSHMP”) provedla v loňském roce 376 kontrol se zaměřením na plnění hygienických požadavků v zařízeních školního stravování a ostatních stravovacích zařízeních pro děti. Kontroly se konaly v rámci výkonu státního zdravotního dozoru odboru hygieny dětí a mladistvých (dále jen „HDM“) HSHMP.
Závady HSHMP zjistila při 30 kontrolách: konkrétně ve 20 zařízeních školního stravování a 10 zařízeních tzv. ostatní stravovací služby pro děti, jedná se zejména o dětské skupiny.
Konkrétní závady:
● | nedostatečná provozní hygiena |
● | zanedbaná údržba prostor a předmětů přicházejících do styku s potravinami a pokrmy |
● | nedodržování skladovacích podmínek daných výrobcem |
● | křížení čistého a nečistého provozu |
● | nedodržování data použitelnosti nebo data minimální trvanlivosti |
● | nezajištění sledovatelnosti – původu potravin |
● | nedodržování postupů na zásadách HACCP |
● | nedodržování bezpečných teplot při uchovávání připravovaných pokrmů, což ve svém důsledku představuje významné riziko ohrožení zdraví konzumentů, v daném případě dětí a mladistvých |
V rámci realizovaných kontrol HSHMP provedla 223 měření teploty při uchovávání potravin a pokrmů před jejich výdejem: nedodržení teplotního řetězce bylo zjištěno 16krát .
Dále, z důvodu ověření bezpečnosti podávaných pokrmů, HSHMP odebrala 21 vzorků potravin a pokrmů na mikrobiologické vyšetření: všechny výsledky vyšly jako vyhovující.
V rámci kontroly dodržování zásad provozní hygieny HSHMP 30krát odebrala stěry z prostředí: v jednom případě vyšel výsledek z plochy nářadí používaného k přípravě pokrmů jako nevyhovující – HSHMP v daném případě proto nařídila sanitaci.
FOTOGRAFIE
Foto č. 1: stěry z pracovních ploch
Foto č. 2a): příklad nesprávné hygienické praxe ohledně uložení prkének určených ke krájení potravin a pokrmů mezi rezavými povrchy topného tělesa
Foto č. 2 b): příklad správné hygienické praxe: uložení prkének odděleně, odpovídající provozní hygiena
Foto č. 3: důležité je také správné skladování potravin a udržování čistoty všech prostor, kde se manipuluje s potravinami
Foto č. 4 a): přístroje a zařízení přicházející do styku s potravinami a pokrmy musí být v dobrém technickém stavu, aby byla možná jejich správná údržba. Přístroj v době kontroly
Foto č. 4 b): přístroj po provedeném repasování
Foto č. 5: plíseň do kuchyně rozhodně nepatří, hrozí šíření spor plísní a kontaminace potravin a pokrmů. Plísně představují zdravotní riziko jak pro zaměstnance, tak pro konzumenty
Foto č. 6: v daném případě chybí označení masa, datum zamražení, datum spotřeby, není zajištěna sledovatelnost potraviny a zároveň jde o nesoulad, co se týče použití materiálů přicházejících do přímého kontaktu s potravinou (plastová nádoba a igelitový sáček)
Foto č. 7 a) a b): Správná teplota musí být udržována u teplých i studených pokrmů. V daném případě teplota salátu ani teplota rýže neodpovídá teplotě stanovené v příručce HACCP (stanoveno 8 °C a 60°C).
a/ salát
b/ uvařená rýže
S provozovateli předmětných školských zařízení, kde se vyskytly závady, HSHMP zahájila, případně zahájí přestupkové řízení. HSHMP současně provozovatele poučila o správné hygienické praxi a o nutnosti zajistit co nejdříve konkrétní nápravná opatření.
V roce 2023 HSHMP v zařízeních stravovacích služeb pro děti a mladistvé uložila pokuty v celkové výši 125 500,- Kč.
Cílem kontrol HSHMP je předcházet rizikům možného ohrožení zdraví konzumentů, resp. chránit specifickou, citlivou populační skupinu dětí a mladistvých.
V roce 2023 HSHMP nešetřila žádné podezření na výskyt onemocnění spojeného s konzumací pokrmů v zařízeních školního stravování, tzv. alimentární onemocnění.
V rámci edukační činnosti odboru HDM bylo v roce 2023 proškoleno cca 340 pracovníků školních jídelen a pracovníků ostatních zařízení, kde je poskytováno stravování dětem.
V Praze 31.1.2024
Ing. Anna Füleová
ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých HSHMP
Zdroj: HSHMP