Bezpečnost potravin

Již 5. ročník akce pro děti „Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš?“ se koná 18. a 19. října 2019

Vydáno: 4. 10. 2019
Autor: Informační centrum bezpečnosti potravin MZe

Zábavná vzdělávací akce pro děti se bude konat v pátek 18. a v sobotu 19. října 2019 v Národním zemědělském muzeu Praha na Letné.

Ministerstvo zemědělství, Sekce zemědělství a potravinářství, ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem Praha a Českou zemědělskou univerzitou pořádají v pátek 18. a v sobotu 19. října 2019, od 9 do 17 hodin v prostorách Národního zemědělského muzea 5. ročník akce pro rodiny s dětmi a dětské kolektivy:

„Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš?“

Náplní akce je zábavná soutěžní hra tematicky zaměřená na zdravou výživu a správné zacházení s potravinami.

Pro děti bude připraveno 10 herních stanovišť s různými úkoly, testy a soutěžemi. Děti budou například poznávat původ rostlinných či živočišných potravin, budou určovat, které potraviny se musí skladovat v lednici, které se musí před konzumací důkladně vařit nebo důkladně omýt. Děti si samy „nakoupí“, dozví se nové informace o našem zažívání a také si budou moci vyzkoušet, jaké to je, nosit pár kilo navíc.   

Za splnění soutěžních úkolů děti získají diplom a zajímavé ceny (např. tematická pexesa, omalovánky, pastelky, magnetické záložky do knížky, reflexní pásky, poznámkové bločky).

Publikace zdarma
Po celou dobu konání akce budou k dispozici publikace a vzdělávací materiály Informačního centra bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství tematicky zaměřené na zdravou výživu, správné zacházení s potravinami a bezpečnost potravin.
Pro pedagogické pracovníky budou k dispozici pracovní sešity pro žáky 1. a 2. stupně ZŠ a další výukové materiály k programu „Jíme zdravě a s chutí“ a „Výživa ve výchově ke zdraví“, které jsou zaměřeny na téma Světové zdravotnické organizace „5 klíčů k bezpečnému stravování“.

Výtvarná dílna
Po oba dny bude pro děti přístupná výtvarná dílna, kde si budou moci vyrobit vlastní papírové zvířátko, pestrobarevnou rybku, originální přání nebo obrázek.

Vanda a Standa
Celou akci bude provázet slovem a zpěvem oblíbená umělecká dvojice „Vanda a Standa“, která se snaží dětem předávat informace hravou a veselou formou.
  
Doprovodné aktivity v Národním zemědělském muzeu

Expozice NZM Praha
Návštěvníkům akce se nabízí možnost prohlédnout si zajímavé expozice muzea: Zemědělství, Gastronomie, Život – střešní zahrada, Voda v krajině, Objevovna, Myslivost, Rybářství, Laboratoř ticha, včetně aktuálních výstav.

Biojarmark
V sobotu bude probíhat na dvorku Národního zemědělského muzea Biojarmark.

Ve dnech 18. a 19. října bude vstup do Národního zemědělského muzea Praha zdarma.