Bezpečnost potravin

Inspektoři provedli kvůli nebezpečnému metylalkoholu 38 346 kontrol

Vydáno: 28. 2. 2013
Autor: MZe

Tisková zpráva MZe ze dne 28. 2. 2013.

Zaměstnanci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) udělali do 24. února 38 346 kontrol v prodejnách, u výrobců i v místech, kde se čepují rozlévané lihoviny.

„Ministerstvo zemědělství v rámci své působnosti i nadále věnuje pozornost kontrolám lihovin. Inspektoři při nich spolupracují i s dalšími kontrolními orgány státní správy,“řekl ministr Petr Bendl.

Od propuknutí aféry s metylalkoholem inspektoři SZPI udělali 38 346 kontrol, při kterých odebrali 1165 vzorků. Podle výsledků analýz jich bylo 1071 vyhovujících, 58 vzorků nevyhovělo. Na metanol nevyhovělo 39 vzorků, na 2-propanol 37 vzorků, na bitrex to bylo 6 vzorků a 3 vzorky nevyhověly na terciální butanol. U řady vzorků bylo zjištěno porušení více parametrů najednou (např. metanol i bitrex).

Zjištění denaturačních činidel bitrexu a 2-propanolu znamená důkaz použití denaturovaného lihu pro výrobu lihovin. Tyto látky se přirozeně nevyskytují v lihu zemědělského původu, jsou přidávány pro účely zdenaturování.

Aktuální seznam nejakostních, falšovaných a nebezpečných lihovin lze nalézt na internetových stránkách potravinynapranyri.cz.

Jan Žáček
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj:  eAGRI