Bezpečnost potravin

I letos se otevřou české farmy pro veřejnost. Startuje další ročník projektu Poznej svého farmáře

Vydáno: 14. 5. 2019
Autor: Ministerstvo zemědělství

Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 14. 5. 2019

V sobotu 18. května na Dvorském kozím statku na Vysočině začne další série vzdělávacích akcí pro veřejnost v rámci projektu Poznej svého farmáře. Během roku mohou lidé navštívit celkem 10 farem a ochutnat kvalitní výrobky přímo od zemědělců. Akce zakončí Farma Lidečko na Zlínsku 5. října.

„Jsem rád, že je o projekt Poznej svého farmáře každoročně tak velký zájem. Setkání na farmách jsou jedinečnou příležitostí, jak propojit spotřebitele s lokálními farmáři. Chceme, aby lidé svými nákupy podporovali malé místní zemědělce a aby se zvýšila dostupnost čerstvých a regionálních potravin přímo ze dvora. Dalším přínosem je, že lidé mají možnost na vlastní oči vidět, co práce v zemědělství obnáší a jak vznikají potraviny,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

V průběhu roku se vybrané farmy otevřou pro návštěvníky, kteří se na nich můžou seznámit s výrobou potravin a zemědělským hospodařením. Na místě se spolu s hostitelskou farmou představí další chovatelé a pěstitelé z okolí a nabídnou své produkty. V nabídce je většinou kravské, ovčí nebo kozí mléko a mléčné výrobky, med, pečivo, uzeniny, ovoce a zelenina apod. Lidé mohou přímo na místě ochutnat tyto výrobky a najít svého farmáře poblíž svého bydliště a pravidelně u něj nakupovat.

Cílem projektu je podpořit spotřebu kvalitních potravin a prodej těchto výrobků přímo od zemědělce a zlepšit dostupnost produktů malých rodinných farem. Projekt také upozorňuje spotřebitele, aby nakupovali kvalitní a lokální potraviny. Součástí akce je moderovaný program, hudební doprovod, zábavné hry pro děti a další. Rozpočet na 10 akcí v letošním ročníku je 2 miliony korun.

 

Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

 

Termíny a místa konání projektu Poznej svého farmáře v roce 2019:

KRAJ

FARMA

TERMÍNY

Vysočina

Dvorský kozí statek

18. 5. 2019

Olomoucký kraj

Levandulový statek Bezděkov

8. 6. 2019

Středočeský kraj

Farma Klínec

15. 6. 2019

Jihomoravský kraj

Farma Klíč

6. 7. 2019

Liberecký kraj

Statek u Macháčků

20. 7. 2019

Jihočeský kraj

Biofarma Slunečná

10. 8. 2019

Královéhradecký kraj

Farma Sokol

17. 8. 2019

Moravskoslezský kraj

Farma Bezdínek

14. 9. 2019

Ústecký kraj

Farma Babiny

21. 9. 2019

Zlínský kraj

Farma Lidečko

5. 10. 2019

 

http://poznejsvehofarmare.cz/