Hygienická služba a Společnost infekčního lékařství varují před šířením infekcí po povodních
Tisková zpráva KHS Moravskoslezský kraj a Olomoucký kraj
V důsledku povodní a následné likvidace škod hrozí zvýšené riziko šíření řady infekčních chorob. O to větší význam má dodržování základních hygienických pravidel, a to i při úklidu poškozených domácností a veřejných budov.
“Cokoliv, co bylo v kontaktu s povodňovou vodou, může být zdrojem infekce. Objevit se mohou nejen žloutenka typu A, leptospiróza či bacilární úplavice, ale také další průjmová onemocnění, záněty ledvin či infekce kůže. Všechna znamenají další zátěž pro už tak vyčerpaný organismus, proto je tak důležité dbát na prevenci nákazy,” zdůrazňuje Pavel Dlouhý, infektolog a předseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP. Nejvíce ohrožené jsou děti, senioři a chronicky nemocní. Infekce se mohou vyskytnout i s časovým odstupem po záplavách spolu s tím, jak postupně probíhají likvidace škod.
Základem je mýt si pečlivě a často ruce, pokud není k dispozici voda a mýdlo, tak použít dezinfekci s obsahem alkoholu. Pít pouze zdravotně nezávadnou vodu a v případě pochybností sáhnout po balené. Nekonzumovat žádné zaplavené potraviny a při úklidu důsledně používat ochranné pomůcky, tedy pevnou nepromokavou obuv, rukavice a případně respirátor nebo brýle. “Povodňová vlna s sebou nesla všechno, čím se prohnala, takže i fekálie či mrtvá zvířata. Proto je potřeba vnímat vybavení zaplavené domácnosti, včetně nábytku, nádobí nebo hraček, jako možný zdroj choroboplodných zárodků a postupovat podle hygienických pravidel,” vysvětluje Zuzana Babišová, ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje. I malý škrábanec nebo oděrka mohou být vstupní branou infekce do organismu. Proto se snažte co nejvíce omezit styk vody a bláta s nechráněnou kůží. A po skončení úklidových prací si umyjte a vydezinfikujte ruce.
“Lidé by měli sledovat svůj zdravotní stav a hlídat i svá domácí zvířata, zda jsou v pořádku. V případě výskytu dýchacích nebo trávicích potíží, hnisajících oděrek, vyrážky nebo teploty je potřeba kontaktovat lékaře a informovat ho o pohybu v zaplavené oblasti,“ popisuje Lenka Pešáková, ředitelka Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje. “Ověřené informace jsou důležitou součástí prevence šíření infekčních onemocnění, a proto maximálně informujeme veřejnost o tom, jak si nyní chránit své zdraví,” dodává.
Krajské hygienické stanice jsou v souvislosti s povodněmi v terénu a v pohotovosti 24/7 a k dispozici samosprávám i občanům. O uplynulém víkendu navštívili zástupci krajských hygienických stanic obce zasažené povodněmi v nejpostiženějších krajích. Přímo na místě poskytovali poradenství ohledně ochrany zdraví po povodních, používání ochranných pomůcek během úklidu a informovali také o možnostech bezplatné kontroly vody ve studních. V Ostravě bylo v sobotu zahájeno bezplatné preventivní očkování proti žloutence typu A.
Detailní informace k ochraně zdraví při různých životních situací spojených s povodněmi jsou k dispozici na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví (mzd.gov.cz/povodne), Státního zdravotního ústavu (www.szu.cz), X (Twitter) hygienické služby @hygiena_cz a všech krajských hygienických stanic.
Občané se také mohou obracet s dotazy týkajícími se kvality vody, problematiky kontaminace studní, hygieny potravin, případných epidemických rizik a dalších potíží spojených s povodňovou situací na níže uvedené informační linky, které jsou v provozu od pondělí do pátku v čase od 8 do 15 hodin.
Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje
585 719 719 nebo e-mail: povodne@khsolc.cz.
Krajská hygienické stanice Moravskoslezského kraje
595 138 122 – informace k problematice pitné vody a studní
595 138 117 – informace k epidemiologické situaci
595 138 134 – informace k potravinám
606 704 864 – informace týkající se školských zařízení
595 138 129 – informace k bezpečnosti a ochraně zdraví při práci
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví