Bezpečnost potravin

Hodnocení rybích prstů SVS

Vydáno: 25. 11. 2011
Autor: Převzato z Agronavigator.cz

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 23. listopadu 2011.

Na základě výsledků vyšetření uvedených v časopisu D-TEST provedly Krajské veterinární správy pro Pardubický kraj a pro Středočeský kraj namátkovou úřední kontrolu výrobků „rybí prsty“ se zaměřením na obsah deklarovaného rybího masa, jak je uvedeno na obalu výrobku a na skutečný obsah rybího masa, a to od různých dovozců.
 
Úředně odebrané vzorky byly vyšetřeny ve Státním veterinárním ústavu v Praze a výsledek: Deklarace obsahu masa na obale u některých výrobků nesouhlasí. Jedná se o výrobky od jediného výrobce v Estonsku:
 
Rybí prsty původem z Estonska, šarže č. LL 264212, LL216112 a L27911056, Budget Rybí prsty 250 g, CZ 3084, datum minimální trvanlivosti: 25. 11. 2012.
Přímo ve skladu bylo zadrženo 10 kartonů (Budget) a zhruba 500 kg dalších šarží, stahování dalšího zboží z tržní sítě probíhá.
 
Dále bylo zjištěno, že výrobky také obsahují polyfosfáty, které na obale nejsou deklarovány. Nejde sice o narušení zdravotní nezávadnosti, nicméně značení výrobků bylo nesprávné.
Jakmile pracovníci státního veterinárního dozoru obdrželi výsledky laboratorního vyšetření, znamenalo to přijmout odpovídající opatření: zboží zajistit, a již distribuovaného zboží z tržní sítě bylo nařízeno stáhnout. Dalším krokem bylo zahájit správní řízení s dovozci zboží.
 
A jaký bude osud sice zdravotně nezávadných, nicméně klamavě značených výrobků? Jsou tři možnosti, buď vrátit zpět výrobci, správně označit (přeznačit), popřípadě by mohlo jít i o likvidaci.
 
Lze potvrdit, že úlohou státního veterinárního dozoru je kontrolovat nejen zdravotní nezávadnost potravin živočišného původu, ale i správné složení výrobků, zda je to, co je uvedeno na etiketě v souladu s obsahem, tedy jakost. A ani takovéto nevyhovující výrobky nesmějí být uváděny do oběhu.
 
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.
 
Předcházející informace:

Rybí prsty – klamání spotřebitele