Bezpečnost potravin

Hodnocení německého potravinového portálu pro spotřebitele

Vydáno: 13. 4. 2012
Autor: Ing. Irena Suková

Německý portál kromě informací zaměřených především na pochopení údajů při označování umožňuje, aby spotřebitelé upozorňovali na nesprávně uvedené údaje.

(ÚZEI, Agronavigator.cz) – Portál lebensmittelklarheit.de, který je podporován Spolkovým ministerstvem pro výživu, zemědělství a ochranu spotřebitele (BMELV), má za cíl pomoci spotřebitelům, jak využívat informace uvedené na obalech potravin.
Tento portál zaznamenal do začátku svého provozu v červenci 2011 do listopadu 2011 přes 3 800 hlášení od spotřebitelů, což překonalo očekávání. Oznámení či dotazy se týkaly diskutabilně nebo nesprávně označených potravin. Zatímco již po 100 dnech provozu byl portál pozitivně hodnocen Spolkovým svazem spotřebitelských center (vzbv = Verbraucherzentrale Bundesverband) a ministryní pro výživu, zemědělství a ochranu spotřebitele Ilse Aigner (BMELV), dostalo se mu kritiky od Spolkového svazu pro potravinové právo a spotřebitele (BLL = Bund fur Lebensmittelrech und Lebensmittelkunde), že nesplňuje svůj úkol – věcně spotřebitele informovat a přispívat k otevřenému dialogu mezi spotřebitelem a správou.
Podle BLL jsou při předávání informací směšovány dojmy a fakta, mnohá vyjádření jsou diskreditující.
Ochránci spotřebitelů (vzbv) jsou překvapeni především velkým ohlasem, který portál vyvolal mezi obyvatelstvem. V jedné tiskové zprávě vzbv se dále uvádí, že i výrobci konstruktivněji reagují na kritiku ze strany spotřebitelů. O fungování portálu informuje interní dokument vzbv: „Po 100 dnech bylo sítí zachyceno 72 výrobků a dalších 920 hlášení je ve fázi vyřizování. Z těchto 920 však jen polovina sem svým významem patří. Z 35 % spotřebitelé zadávají svá hlášení do rubriky přísady a přídatné látky. Bez ohledu na kategorie je častým tématem „Clean Label“ (tzn. bez aditiv)  nebo zobrazení ovoce na obalu bez toho, aby ovoce bylo v seznamu složek.
Dtsch. Lebensm. Rdsch., 107, 2011, č. 12, s. 553

Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla).
Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.