Bezpečnost potravin

Grilování je fajn, jak si ho ve zdraví užít?

Vydáno: 23. 6. 2017
Autor: HSHMP

Informace HSHMP o základních hygienických pravidlech při zpracování masa.

Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) upozorňuje, že by lidé, nejen v létě, měli myslet na dodržování základních hygienických pravidel už při samotném ukládání a zpracování masa, které si připravují na grilování pod širým nebem.  

Ke krájení  či porcování masa je například nutné používat jiné prkénko než k porcování hotového výrobku. Také při samotné konzumaci masa používáme jiné nože a pomůcky než při jeho přípravě. „Při zpracování masa je nutné myslet na to, že zejména drůbeží maso může být kontaminováno bakteriemi Salmonel i Kampylobakterů,“ upozorňuje Jan Jarolímek, ředitel HSHMP a dodává: „mikroby se při nevhodné manipulaci mohou velmi rychle namnožit – v optimálních podmínkách se jejich počet znásobí každých dvacet minut.“ 

Salmonely i Kampylobakter vyvolávají průjmová onemocnění, někdy s horečkami, zvracením, bolestí hlavy i břicha. Škála příznaků je různá, různou intenzitu a frekvenci má i počet průjmových stolic nemocného, bez laboratorního vyšetření nelze určit původce obtíží. Nejvíce ohroženy jsou osoby náchylné k dehydrataci (odvodnění) organismu což jsou malé děti a starší osoby.  

„Pro ně jsou riziková nedostatečně propečená masa u kloubů či velkých kostí. Na těchto místech mikroby tuto nedostatečnou tepelnou úpravu přežijí a začnou se velmi rychle množit. Nejvíce rizikové jsou potom ty výrobky, které se konzumují dodatečně s prodlevou, kterou mikroby využijí ke svému namnožení na míru vyvolávající onemocnění,“ doplňuje ředitelka protiepidemického odboru HSHMP Zdeňka Jágrová.  

Nemocnost na Kampylobaktery je podle dat pražských hygieniků zhruba dvojnásobná oproti nemocnosti na Salmonely. V letošním roce bylo dosud hlášeno v Praze 208 případů onemocnění Salmonelami (tj. 16,7 nemocných na 100 000 osob), u Kampylobakterů je to 539 hlášených onemocnění (tj. 43,2 nemocných na 100 000 osob).  

Na webových stránkách Magistrátu hlavního města Prahy je zveřejněna tato mapka, na níž jsou vyznačena oficiální místa, kde se může v metropoli grilovat.  

Obrázek 1: Kde všude se může v Praze oficiálně grilovat

Zdroj: http://www.praha.eu/

Podrobnosti:
http://portalzp.praha.eu/jnp/cz/priroda_krajina_a_zelen/
v_praze_za_prirodou/piknikova_mista_v_lesich_a_parcich_sknihou/index.html

V Praze 23. 6. 2017 
Mgr. Dana Mertová
tisková mluvčí HSHMP

Zdroj: HSHMP

Související termíny

Ze slovníku Bezpečnost potravin A-Z portálu Bezpečnosti Potravin (klikněte pro zobrazení termínů):