Bezpečnost potravin

Grilování bez nástrah – doprovodná akce na výstavě Země Živitelka 2023

Vydáno: 28. 8. 2023
Autor: KM EFSA

Foto: MZe

V rámci kampaně Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) s názvem „Vyberte si bezpečné potraviny“ (#EUChooseSafeFood) proběhla v pátek 25. srpna související akce na výstavě Země Živitelka v Českých Budějovicích. Podtitul akce byl „Grilování bez nástrah: Jak připravit bezpečné a zdravé jídlo bez zbytečného plýtvání potravinami“.

Cílem akce bylo informovat veřejnost o rizicích spojených s nesprávným skladováním a zpracováním potravin. Za Ministerstvo zemědělství se zúčastnila a na otázky odpovídala ředitelka Odboru bezpečnosti potravin, paní Ing. Jitka Götzová, kuchařskou show vedl šéfkuchař Vladimír Tůma, který představil i několik praktických tipů. Akci moderoval Ondřej Hellebrant.

Vlastní show byla zaměřena na grilování dvou nejrizikovějších surovin, kuřecího masa a vajec. Šéfkuchař předváděl, jak jídlo správně připravovat, aby bylo bezpečné ke konzumaci. Dalším důležitým probíraným tématem byla udržitelná gastronomie, jejímž cílem je při přípravě jídla využít suroviny v maximální možné míře, a tím tak minimalizovat odpad v kuchyni. Akce tematicky plně podpořila kampaň EFSA a pomohla předat veřejnosti důležitá doporučení, protože léto je stále v plném proudu a stále nabízí příležitosti pro tak oblíbené grilovaní a různé pikniky. Právě v letních měsících a při venkovní úpravě surovin je třeba dbát na to, jak jídlo připravujeme a skladujeme, abychom se vyhnuli zbytečným zdravotním nepříjemnostem.

Kampaň EU si vybírá bezpečné potraviny (#EUChooseSafeFood) zajišťuje úřad EFSA spolu s partnery v 16 členských státech EU. Cílem je upozornit na špičkové vědecké poznatky o bezpečnosti potravin v EU, díky nimž patří evropští spotřebitelé mezi nejlépe chráněné a informované spotřebitele na světě, pokud jde o potraviny. Kampaň pomáhá občanům v evropských zemích kriticky uvažovat při každodenním výběru, skladování a zpracováni potravin.

Více informací naleznete na:

Kampaň #EUChooseSafeFood byla odstartována 16. května tohoto roku a bude probíhat až do konce září (2023). Kuchařská show „Grilování bez nástrah: Jak připravit bezpečné a zdravé jídlo bez zbytečného plýtvání potravinami“ byla jednou z akcí kampaně.

Odbor bezpečnosti potravin MZe