GM sója odolná vůči suchu
Modifikovaná sója byla testována tři roky na poli, výsledky ukazují, že není zdravotně závadná pro lidi ani zvířata a nemá negativní vliv na životní prostředí.
Argentina se chystá od příštího roku ke komerčnímu pěstování první geneticky modifikované (GM) sóji odolné vůči suchu a zasolení půd. Je to důležitý krok, kterým tato jihoamerická země reaguje na pěstitelská rizika akcelerovaná globálním oteplováním, zejména na hrozbu většího sucha.
GM sója byla získána vnesením genu slunečnice s odolností vůči suchu do sóji, a to prostřednictvím Agrobacteria tumefaciens. Za odolnost vůči suchu je zodpovědný gen HB4, který lze kromě sóji aplikovat také v pšenici. Modifikovaná sója byla následně testována tři roky na poli. Výsledky ukazují, že GM sója se nutričně neliší od klasické sóji, není zdravotně závadná pro lidi ani zvířata a nemá negativní vliv na životní prostředí.
GM osivo vyvinuli vědci působící v National Scientific and Technical Research Council a na National University of Litoral. Majitelem GM osiva je argentinská biotechnologická firma Bioceres, resp. Verdeca.
Vývoj první GM sóji odolné vůči suchu a její schválení pro komerční užití (již v roce 2015) odráží postoj argentinské vlády, která výrazně podporuje používání genetických modifikací pro zvýšení zemědělské produkce. Argentina je aktuálně jedním z celosvětových lídrů v pěstování GM plodin, má třetí největší rozlohu pěstovaných GM plodin (za USA a Brazílií) a GMO využívá cca 130.000 tamních farmářů. Dle vyjádření argentinského ministra zemědělství Dr. Luise Miguela Etchevehere z března 2017 je jejich cílem stát se vůdčí zemí ve vývoji, regulaci a bezpečném a pragmatickém používání zemědělských biotechnologií.
http://www.isaaa.org/gmapprovaldatabase/
Zdroj článku: Biotrin
Foto: sója luštinatá