GM salát s hormonem pomůže astronautům ve vesmíru
Informace portálu Gate2Biotech
NASA se připravuje na vyslání astronautů na Mars, k němuž by mělo dojít ve třicátých letech. Půjde o tříletou misi, která astronauty vystaví dlouhému pobytu v prostředí mikrogravitace. To vystaví astronauty procesům, které vedou ke ztrátě kostní hmoty.
Astronautů by si ale mohli pěstovat speciální GM salát, který obsahuje hormon stimulující tvorbu kostí. Pak postačí takový salát občas jíst. Stejně tak by takový salát mohl posloužit na Zemi, například v oblastech, kde lidé čelí zvýšenému riziku osteoporózy.
Tříletá mise ve vesmíru přináší riziko rozvoje osteopenie, čili zřídnutí kostí, a později i osteoporózy. Řešením by mohla být léčiva obsahující aktivní komponentu lidského parathyroidního hormonu (PTH), který stimuluje tvorbu kostí. To by astronautům pomohlo udržet hmotu kostí v mikrogravitaci, ale museli by si denně píchat injekce. To není moc příjemné. Navíc by astronauti museli vézt velkou zásobu takového léku, injekčních stříkaček i jehel. Pro vesmírnou misi, kde se každý gram nákladu a každý kousek volného prostoru vyvažuje zlatem, by to nebylo příliš praktické.
Kevin Yates z americké University of California, Davis a jeho kolegové proto hledali jednodušší způsob. GM salát je skvělá volba. Astronauté si ho sami vypěstují a také si zpestří jinak nepochybně poměrně monotónní jídelníček něčím čerstvým a chutným.
Astronauté si povezou transgenní semena, která nezaberou moc místa. Do malé nádobky velikosti palce se jich vejdou tisíce. Salát vyroste přímo na palubě kosmické lodi a zajistí pro astronauty dostatek parathyroidního hormonu.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Více informací naleznete zde: Space-grown lettuce could help astronauts avoid bone loss (phys.org)
Zdroj: Gate2Biotech