Bezpečnost potravin

GM kuřata bojují proti ptačí chřipce

Vydáno: 27. 10. 2023
Autor: Gate2Biotech

Foto: Shutterstock

Britští odborníci použili editování genomu k zásahu do DNA kuřat, jehož cílem bylo omezit šíření viru ptačí chřipky. Dosáhli částečného omezení šíření této nebezpečné infekce, aniž by se to nějak negativně projevilo na samotných kuřatech.

Výsledky výzkumu jsou povzbuzující, ale experti upozorňují, že pro získání kuřat, která by byla zcela odolná vůči nákaze nebezpečnou a finančně nákladnou ptačí chřipkou bude nutné udělat ještě další zásahy v jejich DNA.

Badatelé University of Edinburgh, Imperial College London a Pirbright Institute editovali oblast genomu zodpovědnou za produkci proteinu ANP32A. Virus ptačí chřipky tento kuřecí protein využívá při svém šíření.

Když byla takto upravená GM kuřata vystavena normální infekční dávce viru ptačí chřipky kmene H9N2-UDL9 z 10 kuřat se nenakazilo a virus se mezi kuřaty vůbec nešířil. Vědci poté GM kuřata vystavili nepřirozeně vysoké dávce dotyčného viru, aby důkladně prověřili jejich odolnost. V takovém případě se nakazila polovina kuřat, ale zároveň se ukázalo, že množství virových částic v jejich tělech je mnohem nižší, než bývá typické během onemocnění ptačí chřipkou.

Další experiment potvrdil, že editace kuřat omezuje šíření viru na běžná kuřata, která byla umístěna k nakaženým editovaným kuřatům. Výzkum v této oblasti bude určitě pokračovat.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Více informací naleznete zde: Gene-edited chickens in the fight against bird flu (phys.org)

Kredit: Idoko-Akoh et al. (2023). Nature Communications.

Zdroj obrázku: Idoko-Akoh et al. (2023). Nature Communications.

Zdroj článku: Gate2Biotech