Bezpečnost potravin

Gen pro rezistenci z odpadní vody v Georgii je globální hrozbou

Vydáno: 26. 1. 2022
Autor: Gate2Biotech

Informace portálu Gate2Biotech

V odpadní vodě z americké Georgie našli gen pro rezistenci vůči jednomu z nejdůležitějších antibiotik současné doby, kolistinu. Přítomnost genu MCR-9 přitom představuje vážnou hrozbu pro veřejné zdraví, protože proráží jednu z posledních bariér proti bakteriím.

Kredit: CC0 Public Domain.Badatelé amerického Center for Food Safety (CFS) na University of Georgia odebírali vzorky odpadní vody v městském prostředí ve státě Georgia a pátrali po zmíněném genu u přirozeně se vyskytujících bakterií. Specialista na rozšíření genu MCR po světě Issmat Kassem, a jeho spolupracovníci byli překvapeni, jak rychle na inkriminovaný gen narazili. Byl přítomen doslova v prvním vzorku, s nímž pracovali.

Podle Kassema to ukazuje, že gen MCR je už v USA jako doma. Důvodem k obavám je podle něj i to, že tento gen našli u bakterie Morganella morganii. Bylo to poprvé a tato bakterie není moc často testovaná. Znamená to, že problém s genem MCR je podstatně rozšířenější, než si původně mysleli.

V USA je zakázáno používat kolistin do krmiv pro hospodářská zvířata. Mělo se za to, že takové opatření v zemi zpomalí šíření rezistence proti kolistinu. Ukazuje se ale, že se gen MCR může šířit s globálními dopravními prostředky, především pokud jde o dovážení potravin z jiných zemí. Výsledky uvedeného výzkumu prokazují, že USA nejsou méně zranitelné touto hrozbou než jiné země světa.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Více informací nalezenete zde: Gene discovered in Georgia water a possible global threat (phys.org)

 

Zdroj: Gate2Biotech