Farmáři v Bangladéši uspěli s pěstováním GM lilků
Informace portálu Gate2Biotech
Bangladéšští pěstitelé lilků, čili baklažánů, dosáhli větší úrody a zisků díky pěstování geneticky upravených rostlin, které jsou odolné vůči hmyzím škůdcům.
Studie týmu americké Cornell University sledovala v roce 2019 výnosy čtyř různých odrůd GM lilků, do nichž byl vložen Bt toxin. A porovnávali je s běžnými lilky. Zjistili, že tyto lilky v Bangladéši přinášejí úrodu v průměru o 19,6 procent vyšší, nežli lilky (v Bangladéši nazývané „brinjal“) bez Bt toxinu. Ještě zajímavější pro farmáře je, že mají díky GM lilkům o 21,7 procent vyšší zisky.
Výzkum ukázal, že GM lilky zvyšují zisk z jednoho hektaru (čili asi 2 a půl akru) v průměru o 664 dolarů. To je pro farmáře v Bangladéši nezanedbatelná suma.
Podle vedoucího výzkumu Tonyho Sheltona je studie z Cornellu první svého druhu s tím, že zjišťuje ekonomický přínos pěstovaných Bt lilků v Bangladéši, jejich uplatnění na trhu, a také to, jak jsou přijatelné pro farmáře i pro zákazníky.
Bt lilky, pěstované v Bangladéši, vyvinuli ve výzkumném institutu Bangladesh Agricultural Research Institute (BARI), ve spolupráci s indickou společností Mahyco, Cornell University a americkou agenturou Agency for International Development. Cílem tohoto úsilí bylo zamezit astronomickým ztrátám na úrodě, které mají na svědomí housenky zavíječe Leucinodes orbonalis, a také omezit používání pesticidů.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Více informací najdete zde: https://phys.org/news/2020-05-bangladeshi-eggplant-farmers-reap-rewards.html
Zdroj článku: Gate2Biotech