FAO/WHO GIFT: Nástroj pro globální údaje o individuální spotřebě potravin
FAO/WHO GIFT je online platforma s otevřeným přístupem, jejímž cílem je poskytnout přístup k harmonizovaným údajům o tom, co lidé jedí – k údajům o individuální spotřebě potravin. Platforma je rostoucím datovým úložištěm, které využívá existující data, aby umožnilo a podpořilo informované rozhodování s cílem zlepšit národní politiky v oblasti potravin a výživy.
Datové soubory vložené do databáze FAO/WHO GIFT jsou šířeny prostřednictvím webové platformy jako mikrodata. Databáze FAO/WHO GIFT rovněž poskytuje ukazatele a souhrnné statistiky o potravinách a výživě vizualizované prostřednictvím interaktivních informačních panelů.
Kromě toho FAO/WHO GIFT také přispívá k naplňování databáze FOSCOLLAB: Globální platforma pro údaje a informace o bezpečnosti potravin. FOSCOLLAB je nástroj WHO, který integruje více zdrojů spolehlivých údajů na podporu odborníků na bezpečnost potravin i procesu hodnocení rizik FAO/WHO. Toto úsilí přispívá k posílení informačních systémů o výživě pro lepší rozhodování založené na důkazech.
V tomto rámci působí GIFT FAO/WHO v mnoha zemích světa, podporuje národní instituce, akademickou obec a nevládní organizace, aby prostřednictvím platformy sdílely svá data, poskytuje školení a workshopy o harmonizaci a využívání dat a podporuje využívání údajů o spotřebě jednotlivých potravin k informování o politikách a opatřeních.
Cílem iniciativy FAO/WHO GIFT je zlepšit dostupnost a přístup k individuálním kvantitativním údajům o spotřebě potravin pro tvůrce politik, výzkumné pracovníky a plánovače programů, aby mohli využívat existující údaje a důkazy o tom, co lidé jedí. Cílem iniciativy je rovněž zlepšit kvalitu údajů (stávajících i nových) prostřednictvím harmonizace a sdílení znalostí o osvědčených postupech sběru dat.
Pozadí
Mnoho tvůrců politik a manažerů programů se dnes stále spoléhá na údaje týkající se dostupnosti potravin na národní úrovni (tj. údaje o zásobování potravinami) nebo na úrovni domácností (tj. údaje ze šetření v domácnostech). Ačkoli jsou tyto údaje důležité, nejsou dostatečné pro posouzení výživové přiměřenosti stravy různých skupin obyvatelstva, jako jsou dospívající dívky, těhotné a kojící ženy, malé děti, dospělí muži atd.
Dostupnost potravin na národní úrovni nemusí nutně odpovídat spotřebě týchž potravin na úrovni jednotlivců. Existují ekonomické, sociální, kulturní a behaviorální faktory, které ovlivňují distribuci potravin mezi členy jedné rodiny, takže je obtížné použít dostupnost potravin na úrovni domácností jako ukazatel efektivní spotřeby potravin všemi členy domácnosti. Tento rozpor je ještě významnější u údajů o dostupnosti potravin na národní úrovni.
Údaje o individuální spotřebě potravin se shromažďují v mnoha zemích, včetně zemí s nízkými příjmy. Získané údaje jsou však z velké části nedostatečně využívány, a to z důvodu nedostatečného šíření a nedostatečné harmonizace údajů, která brání srovnávání v různých časových obdobích, ročních obdobích a zeměpisných lokalitách. Cílem platformy FAO/WHO GIFT je tyto problémy překonat.
Výběr, zobrazení a stažení dat a podrobností o průzkumu
Mapa poskytuje informace o známých kvantitativních údajích o individuální spotřebě potravin na celém světě. Procházejte mapu nebo použijte filtry k vyhledání průzkumů, které vás zajímají, zkontrolujte jejich dostupnost a zobrazte podrobnosti o průzkumu. Průzkumy se statusem „Data jsou k dispozici“ byly harmonizovány a jsou sdíleny prostřednictvím programu FAO/WHO GIFT. Dostupné údaje lze stáhnout a vizualizovat prostřednictvím interaktivních ukazatelů a souhrnných statistik. Další informace naleznete v části Metodika.
Zdroj: About FAO/WHO GIFT | Global Individual Food Consumption Data Tool