Expozice evropské populace kadmiem z potravin
Zpráva EFSA ze dne 18. 1. 2012.
Kadmium v těle může způsobit selhání ledvin, mimo to jeho přítomnost byla statisticky spojena s vyšším rizikem rakoviny. U populace nekuřáků jsou potraviny dominantním zdrojem expozice kadmiem. Výbor JEFCA (FAO/WHO) stanovil provizorní tolerovatelný měsíční příjem kadmia na 25 μg/kg tělesné váhy, zatímco EFSA Vědecký panel pro kontaminanty navrhl tolerovatelný týdenní příjem 2.5 μg/kg tělesné váhy k zajištění dostatečné ochrany všech spotřebitelů.
Pro důkladnější rozpoznání hlavních dietních zdrojů, byla přezkoumána úroveň kadmia v potravinách na evropském trhu, a expozice byla odhadnuta díky použití detailních hodnot konzumace jednotlivých potravin.
Vysoká úroveň kadmia byla zjištěna v produktech z řas, z kakaa, v korýších, vnitřnostech, houbách, řepce, mořských řasách a vodních měkkýších. Celoživotní průměrná týdenní dietní expozice kadmia byla odhadnuta na 2.04 μg/kg tělesné hmotnosti. Výsledky individuálního dietního průzkumu jsou variabilní mezi průměrným týdenním minimem 1.15 až po hraniční průměrné maximum 7.84 μg/kg tělesné hmotnosti, což reflektuje odlišné dietní zvyky a metodiky průzkumu.
Potraviny konzumované ve větším množství mají nejvýznamnější vliv na dietní expozici kadmiem. To platí pro rozšířené kategorie potravin: obiloviny a obilné produkty (26.9 %), zelenina a produkty ze zeleniny (16 %), škrobnaté kořeny a hlízy (13.2 %). Detailněji v jednotlivých potravinových kategoriích to jsou brambory (13.2 %), chléb a pečivo (11.7 %), jemné pečivo (5.1 %), čokoládové výrobky (4.3 %), listová zelenina (3.9 %) a vodní měkkýši (3.2 %), které přispívají nejvíce k dietní expozici kadmiem napříč kategoriemi.
Současné přezkoumání potvrzuje, že děti a dospělí by mohli v 95 percentilech expozic překročit pro zdraví doporučované hodnoty.
Zdroj: EFSA