Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) vyšetřuje podvody s medem
Informace Českého svazu včelařů.
Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) poskytl podporu při vyšetřování a kontrolách v rámci akce EU proti falšování medu.
„Z úlů“ – tak byla nazvána akce, která byla koordinována EU v čele s Generálním ředitelstvím Evropské komise pro zdraví a bezpečnost potravin (DG SANTE), spolu s vnitrostátními orgány 18 zemí (včetně ČR), které jsou součástí sítě EU proti podvodům s potravinami, úřadem OLAF a Společným výzkumným střediskem Evropské komise (JRC).
Med přirozeně obsahuje především jednoduché cukry (fruktózu a glukózu), ale i určité množství sachazózy a vyšších cukrů. Podle legislativy EU, musí med zůstat čistý, to znamená, že se do něj nesmí přidávat jiné nepůvodní látky. K falšování dochází v případě, že jsou do medu uměle přidávány ingredience jako je voda nebo levné cukerné sirupy, za účelem zvětšení jeho objemu.
Přidání daných látek do medu představuje nízké riziko pro lidské zdraví, ale jedná se podvod na spotřebitelích, takové jednání zároveň ohrožuje poctivé výrobce, protože ti čelí nekalé konkurenci ze strany těch, kteří mohou snížit ceny díky pančování kvůli přidaným surovinám. Například: průměrná jednotková hodnota dováženého medu v EU byla v roce 2021 2,32 EUR/kg, zatímco cukrové sirupy vyrobené z rýže byly importovány přibližně za 0,40 – 0,60 EUR/kg.
Tato akce nazvaná „Z úlů“ je zaměřená především na import medu do EU. Podezřelé subjekty zabývající se dovozem nebo vývozem medu byly identifikovány nejprve v první fázi díky sběru vzorků medu na hraničních přechodech v zúčastněných zemích, a pak ve druhé fázi shromažďováním informací, jež bylo podporováno Evropským úřadem pro boj proti podvodům. Ve třetí fázi, vnitrostátní orgány a OLAF prováděli šetření v místech dovozu, zpracování, mísení a balení u podezřelých zásilek.
Ville Itälä, generální ředitel úřadu OLAF, řekl: „Klíčovým slovem byla týmová práce. Generální ředitelství Evropské komise pro zdraví a bezpečnost potravin iniciovalo a koordinovalo celou akci. OLAF pomáhal identifikovat podezřelé subjekty, prováděl kontroly na místě spolu s vnitrostátními orgány, pořizoval a analyzoval počítačové a telefonní záznamy. Kolegové ze Společného výzkumného střediska Evropské komise analyzovali v laboratořích vzorky sebrané na hraničních přechodech, aby detekovali falšování. Vnitrostátní orgány byly jako vždy v předních liniích kontrol a vyšetřování na místě.
OLAF již dříve vyšetřoval mezinárodní podvod s potravinami a jsem velmi rád, že jsme mohli poskytnout své zkušenosti. EU je dovozcem medu, neboť vnitřní poptávka je vyšší než naše domácí produkce. Je důležité, abychom zůstali ostražití vůči jakémukoliv zneužití/podvodu. Nejčastějším druhem podvodů s medem je pančování, tedy přidávání levných přísad do medu místo toho, aby med zůstal čistý. Byly objeveny ale také případy s podvodem původu, kdy štítky uvádějí nepravdivý původ výrobku. Tato akce měla za cíl vzbudit pozornost, vyvolat pořádek a odradit od podvodných praktik.“
Během akce koordinované EU bylo zaznamenáno 133 obchodníků (70 dovozců a 63 vývozců), kteří byli zapojeni do obchodování se zásilkami medu, u nichž vzniklo podezření na nekalé praktiky. Do dnešního dne bylo vyšetřováno dalších 44 subjektů, mnohé z nich díky úřadu OLAF, který zjistil různé druhy podvodů, včetně falšování medu.
Země, které se na akci „Z úlů“ podílely jsou: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Irsko, Itálie, Litva, Polsko, Rumunsko, Španělsko a Švédsko, stejně tak také Norsko a Švýcarsko.
Evropská komise zveřejnila výsledky akce „Z úlů“. Pro více detailů se můžete podívat na informace zveřejněné Generálním ředitelstvím Evropské komise pro zdraví a bezpečnost potravin ZDE. Dostupné je rovněž video ZDE.
Tisková zpráva v anglickém jazyce ZDE.
——–
Med patří bohužel mezi jedny z nejčastěji falšovaných potravin a jako včelaři čelíme v řadě případů nekalé konkurenci, kvůli levným napodobeninám medu zejména z Asie (více např. i v článku ČTK ZDE).
Nejlepším způsobem jak se vyhnout riziku nákupu medů s nepovolenými látkami je nakupovat přímo od regionálních producentů, část našich včelařů své produkty nabízí i přes Mapu prodejců medu, kterou naleznete na našem webu ZDE.
Zdroj: Český svaz včelařů