Bezpečnost potravin

EFSA upřesňuje závěry hodnocení rizik pesticidů obsahujících neonicotinoidy

Vydáno: 29. 3. 2013
Autor: berankova1

EFSA provedl drobné úpravy svého nedávného hodnocení rizik pro včely z pesticidů obsahujících neonicotinoid s účinnou látku thiamethoxam.

Důvodem změn bylo předložení nových  informací ze dvou členských států, které se týkají  použití  thiamethoxamu na  ošetření osiva (semen) slunečnic, řepky olejky  a cukrové řepy. Nicméně  celkové závěry, zveřejněné  EFSA dne 16. ledna 2013, nejsou ovlivněny.

Hodnocení rizik úřadem EFSA  při použití thiamethoxamu (v Řecku) na slunečnicová semena  bylo upraveno  po  té,  co EFSA obdržel zprávu od řeckých úřadů, že předložená aplikační dávka byla příliš vysoká.  „Syngenta“  – která vyrábí pesticid obsahující  účinnou látku  Cruiser 600FS – potvrdila, že data zaslaná řeckým úřadům  byla nesprávná.
Z toho důvodu byl výsledek hodnocení  akutních  rizik z expozice prachem  při použití thiamethoxanu na ošetření  osiva slunečnic (které  bylo schváleno  v Řecku) změněn ze „zjištěných rizik“ na „záležitost, která  nemohla být ukončena“.

Kemi, Švédská agentura pro chemické látky, rovněž  oznámila úřadu EFSA, že omylem předložila  údaje pro dva pesticidy  – Cruiser 600FS a Cruiser OSR –  které nejsou povoleny pro použití ve Švédsku. Odkazy na tyto dva  výrobky byly proto odstraněny z hodnocení rizik.

 

Zdroj:   http://www.efsa.europa.eu/en/press/news/130314a.htm

 

Související termíny

Ze slovníku Bezpečnost potravin A-Z portálu Bezpečnosti Potravin (klikněte pro zobrazení termínů):