EFSA – Nové postupy v biotechnologii
Úřad EFSA vysvětluje nové postupy genového inženýrství.
Genové inženýrství je rychle se rozvíjející vědeckou oblastí, která se zaměřuje na změnu genetické struktury organismu modifikací, odstraněním nebo zavedením DNA.
Nové techniky editace genomu umožňují mnohem rychlejší a přesnější výsledky než konvenční šlechtitelské techniky. Pokroky v molekulární biologii přinesly molekulární a výpočetní nástroje, které umožňují vědcům projektovat požadované znaky, což je přístup nazývaný syntetická biologie. Jedním z výstupů syntetické biologie je tzv. „gene drive“ inženýrství, umožňující šíření genů našeho zájmu vyšší frekvencí, než by mohlo být dosaženo přirozenou dědičností.
Ale předtím, než budou v rámci genového inženýrství tímto způsobem upravené organismy uvolněny na trh, je potřeba vyhodnotit jejich rizika. Vědecké instituce, jako např. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), hodnotí jejich potenciální nežádoucí účinky na lidi, zvířata a životní prostředí.
Úřad EFSA nyní zveřejnil:
- Úvodní článek k veřejným konzultacím v roce 2020, které se týkají nových postupů v genovém inženýrství: “Advances in genetic engineering: EFSA public consultations in 2020”
- Tematickou stránku zaměřenou na nové postupy v biotechnologii
- Nové video o přístupu „gene drive“ – “Understanding Science” video on gene drive“.
Video je v anglickém jazyce s dostupnými italskými, francouzskými a německými titulky. - Veřejnou konzultaci k vědeckému stanovisku skupiny GMO o hodnocení pokynů EFSA pro molekulární charakterizaci a posouzení environmentálního rizika GM hmyzu vyvinutého technologií „gene drives“ – odkaz na článek o veřejné konzultaci v ČJ.
Zdroj: EFSA