EFSA identifikoval 12 druhů kůrovců a ambróziových brouků, které představují vysoké riziko pro zdraví rostlin v EU
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) ve spolupráci s Univerzitou v Padově (Itálie) identifikoval 12 druhů kůrovců a ambróziových brouků, kteří představují vysoké hospodářské nebo environmentální riziko pro zdraví rostlin na území EU. Tito brouci, kteří napadají listnaté stromy, se v současné době v EU nevyskytují nebo nejsou dosud rozšířeni a splňují kritéria pro klasifikaci jako potenciální karanténní škůdci Unie.
Tato vysoce riziková skupina škůdců, do které patří kůrovci a ambrózioví brouci (podčeleď Scolytinae), by se mohla do EU dostat se dřevem nebo dřevařskými výrobky nebo s rostlinami určenými k výsadbě. Po zavlečení by se brouci mohli usadit v některých částech EU díky dostupnosti hostitelských rostlin a vhodnému klimatu. K zabránění zavlečení jsou k dispozici kontrolní opatření, včetně dovozu ze zemí bez výskytu těchto škůdců, izolace rostlin pro sadební materiál před vlastním prodejem a řízené podmínky pěstování.
Úřad EFSA a Padovská univerzita identifikovaly 12 druhů těchto škůdců v rámci širšího šetření 6 495 druhů brouků. I při pohledu na větší skupinu stále existuje značná nejistota ohledně potenciálního dopadu mnoha druhů, které nebyly podrobně zkoumány. U mnoha druhů také chybí spolehlivé metody identifikace, což představuje problém pro jejich identifikaci při kontrolách dovozu na hranicích EU.
Souvislosti a další kroky
Kategorizace škodlivých organismů úřadem EFSA je prvním krokem v procesu hodnocení rizik. Evropská komise a členské státy EU mohou požádat úřad EFSA o provedení kvantitativního posouzení rizika konkrétního škůdce, které bude sloužit jako podklad pro rozhodnutí o případném zařazení na karanténní seznam, a tím zmírnění rizika díky právním předpisům EU.
Kampaň #PlantHealth4Life
Vzhledem k tomu, že škůdci a choroby rostlin představují pro Evropu významnou hospodářskou a environmentální hrozbu, vede úřad EFSA ve spolupráci s Evropskou komisí a členskými státy EU kampaň #PlantHealth4Life. Cílem této víceleté iniciativy, která vychází z komplexní analýzy postojů a chování vůči zdraví rostlin v EU, je zvýšit povědomí evropských občanů o významu zdraví rostlin a odpovědnosti každého z nás za jeho ochranu.
Příloha
Zdroj: EFSA