dTest – Test mražených ryb 2023
Spotřebitelská organizace dTest vybrala pro testování dva zástupce dravých ryb: mořské štiky alias hejky alias štikozubce a lososy. Pro co nejpestřejší výběr organizace dTest nakoupila v obchodních řetězcích mražené ryby různých forem – celé i filety – odchycené či odchované v různých místech světa. Kromě pátrání po nežádoucích PFAS byla testována i přítomnost těžkých kovů a množství obsažené vody.
Blíží se období zvýšeného zájmu o ryby, proto přinášíme další dílky do informační mozaiky pro jejich správný výběr. Hlavním tématem letošního testu je nežádoucí chemie. Konkrétně nás zajímalo, jak moc jsou mořské ryby zatíženy škodlivými, takzvaně věčnými fluorovanými sloučeninami PFAS. Pro větší zajímavost jsme prověřili hned dva druhy: mořské štiky a lososy.
V roce 2023 došlo k důležité změně potravinářských předpisů, která nás inspirovala k dalšímu testu mražených ryb. Onou změnou je nově zavedená regulace nežádoucích per- a polyfluorovaných organických látek (PFAS), známých též jako věčné chemikálie. Jde o uměle vyráběné, mimořádně chemicky stabilní sloučeniny, které slouží jako nepřilnavé povrchy pánví, proti promaštění obalů či jako hasicí prostředky. Příroda si s nimi však nedokáže poradit, a tak zůstávají v životním prostředí, dostávají se do zvířecích i lidských těl, kde mohou mít nežádoucí zdravotní účinky. Například mohou působit jako endokrinní disruptory a negativně ovlivňovat prenatální vývoj dětí.
Od ledna 2023 legislativa množství PFAS v mase, vejcích a rybách limituje. My jsme se podívali, jak to s nimi vypadá v mořských rybách. Vybrali jsme dva zástupce dravých ryb: mořské štiky alias hejky alias štikozubce a lososy. Dravci jsou z hlediska nežádoucích látek obecně o něco rizikovější. Shromažďuje se u nich totiž i zátěž, kterou za život nastřádaly jejich oběti. Pro co nejpestřejší výběr jsme v obchodních řetězcích nakoupili mražené ryby různých forem – celé i filety – odchycené či odchované v různých místech světa.
Rozdíly se najdou, ale můžeme být bez obav
Kromě pátrání po nežádoucích PFAS jsme na testovací program zařadili i těžké kovy a nechali jsme ověřit, zda jsou ryby 100% rybami a neukrývají například příliš mnoho vody. Samozřejmě nás také zajímalo, jestli jsou ryby a filety důkladně opracované.
Celkově nás výsledky potěšily. Koncentrace nežádoucích látek se ve všech případech vešly do předepsaných mezí, což platí jak pro PFAS, tak pro těžké kovy. Měření obsahu rybího masa odhalilo mezi jednotlivými výrobky poměrně velké rozdíly, přesto jsme nenarazili na výrobek, který by spotřebitele klamal. Nezbytnou součástí této zkoušky bylo i měření tučnosti masa. V případě lososů jsme odhalili zajímavé rozdíly v tučnosti filet z chovaných a divokých ryb.
Dobře dopadlo i senzorické hodnocení. Jedinými prohřešky proti ideálnímu stavu byla u několika lososů měkká konzistence masa.
- Publikováno v časopise dTest 12/2023
Zdroj: dTest