dTest: Test kypřicích prášků do pečiva 2021
Informace spotřebitelské organizace dTest
Hrdina následujících řádek je malý, nenápadný, přesto v jistých chvílích nepostradatelný. Řeč bude o kvalitách prášků do pečiva. Do laboratorní kuchyně jsme vyslali dvacítku kypřicích prostředků, aby ukázaly, co v nich je. Během testu musely nadýchat bábovku, sušenky a navíc projít přísným chemickým rozborem. Žádný z nich nás vysloveně nezklamal, nicméně rozdíly ve výkonech byly patrné.
Test kypřicího prášku se detailně podíval na nenápadného pomocníka pro pečení. Do laboratoře jsme vyslali dvacítku různých prášků do pečiva, abychom zjistili, jak dobře fungují a zda je netíží některé nežádoucí látky. Do výběru jsme zařadili klasické přípravky s fosfáty, prášky s vinným kamenem i ty označené biocertifikátem.
Nejdůležitější součástí testu byla dvojice praktických pekařských zkoušek. Schopnost nakypřit těsto jsme zkoušeli při pečení bábovek a čokoládových sušenek. Zajímalo nás při tom, jak se po upečení zvětšil objem výrobků, rovněž v obou případech proběhlo senzorické zhodnocení vzhledu a konzistence. Výsledky byly poměrně překvapivé, například u bábovek dokázal nejúspěšnější přípravek zvětšit objem o 51 %, zatímco ten nejslabší zvládl těsto nadýchat pouze o 22 %.
Dále následovala série chemických zkoušek, které pátraly po nežádoucích těžkých kovech, sledovaly obsah vody a také fosforu. Analýza těžkých kovů nás měla přesvědčit, že výrobci používají kypřicí látky v potravinářské čistotě. Měřením obsahu fosforu jsme zas ověřovali, zda se v bezfosfátových přípravcích s vinným kamenem přeci jen neobjevuje. Všechny zkoušky dopadly dobře a můžeme konstatovat, že v tomto ohledu je na kypřicí prášky spolehnutí.
Publikováno v časopise dTest 3/2021
Zdroj: dTest